Субота, 27 липня 2024
• У Кременці посадовці вимагали у підприємців хабарі за перемогу в тендері • Шахраї зняли з картки пенсіонера з Тернополя майже пів мільйона гривень • Зібрали донати на… блокпості. Діти із Заліщиків підтримують ЗСУ • “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • У Тернополі відкрили меморіальну дошку Герою Віталію Венгеру • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня
Зміни без… змін

Автор: Опубліковано: 9 Січня о 18:00 18


Нова купа недопалків, побачена зранку в під'їзді, вкотре нагадала про одну з найголовніших наших бід — відсутність культури в широкому розумінні слова.


В тому числі — й елементарної, побутової. Недарма європейці, приїжджаючи до нас, почувають себе так, як би ми самі почувалися десь у Сомалі чи Верхній Вольті. Їхні найперші враження — це суміш подиву й остраху. «Як ви так живете?» — не можуть збагнути вони.

Все ж брудні під’їзди, неприбране сміття, схожі на танковий полігон дороги й нахабні водії на них, порозкидані  пивні пляшки й недопалки, хамуватий обслуговуючий персонал — це лише зовнішні ознаки тотального безкультур’я. Ми до нього вже звикли, можна сказати, зріднилися. Внутрішня ж його сутність схована у владних кабінетах. Тут це сповна проявляється своєю чи не найогиднішою гранню — зневагою до людини і її гідності.

Чому влада зневажає власний народ? Напевно, тому, що не відчуває особливого страху перед ним (про такі речі, як мораль і відповідальність, взагалі не варто вести мову). Пригадую, десь двадцять років тому один шанований мною відомий діяч дуже проникливо говорив про необхідність збереження і зміцнення української державності. “Головне, – казав, — зберегти нашу державу, а потім ми суворо спитаємо з наших правителів і змусимо їх дати звіт про те, як вони правили”. Статус заходу не давав можливості  запитати у шановного оратора, коли настане оте “потім” і  як саме він збирається “суворо спитати” з тих, хто згрупувався біля владного керма (а заразом – і корита) і нізащо не хоче віддалитися від нього. Сивочолий, збагачений різноплановим життєвим досвідом чоловік тоді висловив утопічну мрію, до якої ми з того часу ні на крок не наблизилися – мрію про те, що у нас колись буде зріле громадянське суспільство і що воно зможе (у невизначеному майбутньому) контролювати владу. Якимось чином в ейфорії перших років незалежності була упущена, точніше, бездарно втрачена можливість забезпечити суспільний контроль за владою, прозорістю її рішень і дій. Був шанс відновити його після кількох революцій з романтичними назвами, але… але все марно.

І ось тепер, на 29-ому році незалежності, доводиться чути: «Ми розпочали важкі, але необхідні реформи!» Шановні, а ви, бува, не запізнилися на добрих два десятки років? Що ж ви робили раніше? І що це за такий цікавий механізм спадкоємності влади, коли команда кожного наступного правителя розпочинає свою діяльність із нищівної критики «папєрєдніків» та імітації  розчищення залишених ними завалів? Простий і, здавалося б, гранично зрозумілий для нормального демократичного соціуму принцип відповідальності влади перед народом, її суворої підзвітності, а головне — реальної  можливості виборців висловити недовіру і відкликати тих, кого вони наділили владними повноваженнями і хто виявив нездатність застосувати їх належним чином, — у нашій химерній мішанині з пост-радянських залишкових явищ і відворотних реалій кланово-олігархічного капіталізму помітно пробуксовує. І чи реально сподіватися змін на краще, коли таке становище закостеніло намертво?

У цьому зв’язку пригадується маленький плакат-малюнок, розклеєний на дверях державних установ в пам’ятні дні Революції Гідності. Він застерігав потенційних хабарників, що за їхніми діями пильно стежать очі Небесної Сотні. Чи ефективним виявилося це застереження, – судіть самі. Ніби й недавно це було, а здається – минула вічність.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Серед фігурантів — депутатка Кременецької міської ради, перша заступниця міського голови, староста одного з сіл громади та директор комунального підприємства...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:11


Тернополянин сподівався отримати фінансову допомогу від благодійного фонду, а натомість втратив усі заощадження...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:42


Юні волонтери із Заліщиків облаштували імпровізований блокпост і зібрали кошти для ЗСУ...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:36


26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


26 липня на фасаді будинку на вул. Князя Василя Костянтина Острозького, 21-А освятили меморіальну таблицю Герою-захиснику, тернополянину Венгеру Віталію Олеговичу...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:45



Теми дня
27 Липня
26 Липня
25 Липня
24 Липня