Вівторок, 17 вересня 2019
• Поблизу власної оселі вирощував коноплю… • Буковинська красуня підкорила Італію • Коли у Тернополі не буде води? • «Моє серце на капремонті» • ТОП-5 продуктів, які можна їсти… на ніч • Телефонний дзвінок вартістю в 10 тисяч гривень • «Почистив» не одну квартиру • Настя Приходько пішла під вінець! • #Digitalization: поки в Україні говорять – у Тернополі роблять • Загинув військовослужбовець з Тернопільщини Михайло Цимбалістий • Незважаючи на скруту, у «файному місті» ростуть громадські об’єкти • Куди поділися німці? • Сергій Надал: «Уроки минулого – завдання для сьогодення» • Парад полонених, жорстокі допити: моторошні спогади кіборга з Тернополя, що пробув 2 тижні у полоні • Генпрокурор звільнив В’ячеслава Перча • З’явилося відео вибуху на подвір’ї ректора ТНЕУ • Перший пішов! • Патрульні не взяли 500 гривень! • Україна фактично вийшла на Євро’2020 • Вересневий театральний марафон
Історія, що постала з-під землі…

Автор: Опубліковано: 27 Липня о 15:59 160


Унікальний форт-музей січових стрільців відкриють 15 серпня у Бурканові на Теребовлянщині.


Сергій Ткачов біля бункера бригади Больцано.

Історією, що достоту постала з-під землі, можна назвати унікальний музей просто неба — форт-музей Українських січових стрільців, що уже незабаром — 15 серпня — відкриють  поблизу села Бурканів Теребовлянського району. Його “родзинку” — напівзруйнований австрійський бункер часів Першої світової,  який був укріпленим пунктом австрійської армії та Українських січових стрільців,  — буквально викопувала з-під тонн землі група тернопільських ентузіастів на чолі з дослідниками історії нашого краю Сергієм Ткачовим та Ігорем Аркушею. Власне, впорядкування порослого травою,  деревами та чагарниками, буквально врослого в землю бункера, розпочалося ще кілька років тому, а завершилося цьогоріч за сприяння голови Теребовлянської РДА Юрія Ништи. 

— Ми розпочали важливу справу для увічнення пам’яті січових стрільців. Відрадно, що збережено можливість для майбутніх поколінь відвідувати та знайомитись з однією із сторінок героїчного минулого нашого народу – боротьби січових стрільців у складі австро-угорської армії на теренах Теребовлянщини, — зазначає Юрій Ништа. — До слова, такий музей буде наразі єдиним у Західній Україні…

За задумом тернопільського історика і краєзнавця Сергія Ткачова, у відкритому музеї на базі командного пункту будуть стояти повноколірні банери-розтяжки, за допомогою яких туристи зможуть дізнатися про бойовий шлях легіону УСС та інших військових частин, пов’язаних з боями за Бурканівський укріпрайон, а також про події на Тернопільщині у роки Першої світової війни.

— Бункер бригади Больцано Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії  створювався упродовж восьми місяців 1915-1916 років та відігравав важливу роль у боях на лінії ріки Стрипа, — розповідають ініціатори відкриття музею. — Вісім місяців австро-угорські війська та усусуси укріплювали правий берег Стрипи і створили так званий Бурканівський укріпрайон. Свого часу його навіть відвідував кайзер Німеччини Вільгельм ІІ.
Нині від нього залишився напівзруйнований командний пункт 132-ої піхотної бригади під назвою “Бригада Больцано” (такий напис латиною можна побачити і на стінах бункера — назва дана за прізвищем командира тієї бригади, оберста, тобто полковника Больцано). Збереглося навіть фото 1917 року даного бункера, який вигляд він тоді мав — завдяки відомому українському фортифікаційнику Максиму Ющенку “Володарському”. Неподалік від бункера,  серед зелені дерев молодого ліска, ми також знайшли вціліле бетоноване кулеметне гніздо того часу. До нього буде прорита з’єднувальна, добре облаштована траншея для зручності оглядин туристами. Схожі зруйновані кулеметні гнізда залишилися також поблизу села Вишнівчик у напрямку Зарваниці.

До слова, бої під Стрипою пов’язані з кількома відомими історичними постатями. Так, неподалік Бурканова перебував український поет Роман Купчинський. Тут він написав кілька віршів, які потім стали відомими стрілецькими піснями.

У боях в районі Стрипи брав участь Петро Франко, син славетного українського письменника Івана Франка. Ще одна цікава особливість – у боях над Стрипою у 1915 році брала участь Жіноча чота легіону Українських січових стрільців. У битві під Семиківцями (також Теребовлянський район) Жіночою чотою УСС керувала хорунжа Софія Галечко, перша українська жінка-офіцер.

Ідея створення такого музею хороша як з історичної точки зору, так і з суто туристичної. Бункер бригади Больцано розташований за п’ять кілометрів від Зарваниці, неподалік дороги, якою до Марійського духовного центру УГКЦ упродовж року йдуть численні прочани та туристи, і міг би стати ще одним цікавим туристичним об’єктом на маршруті до відомого духовного центру.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

50-річний житель села Домаморич Тернопільського району займався вирощуванням наркотичних речовин...


Опубліковано: о 13:00


Уродженка Чернівців посіла друге місце у конкурсі «Міс Італія»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:00


Адміністрація КП “Тернопільводоканал” просить вибачення за тимчасові незручності...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


Танцівник Дмитро Дікусар про колишніх і теперішнє...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:00


Існує поширена думка, що їсти на ніч шкідливо для здоров’я. Однак є певні продукти, які в цей час їсти корисно. Ось п’ять з них...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:00Теми дня
17 Вересня
16 Вересня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео