Вівторок, 18 червня 2019
• Головна команда у Тернополі • У Тернополі будуть нові дитячі садочки • Як тернопільські продавці квітів дурять клієнтів • Надія Фарійон: «Сучасна медсестра – партнер лікаря» • Націоналісти разом ідуть у Верховну Раду за списком «Свободи» • Переселенка з Горлівки про війну на Донбасі • Завершується ремонт в онкогематологічному відділенні обласної дитячої лікарні • Тарас Юрик: «Плідна співпраця народних депутатів і керівництва області дозволила вийти на рекордні показники капітальних інвестицій у розвиток Тернопілля» • «Громадянська позиція» йде на вибори до Верховної Ради • Віктор Овчарук: «Після реформування первинної ланки медицини реорганізовано стаціонарні медичні заклади області» • До ЄС і НАТО за 10 років: Петро Порошенко йде до Ради з оновленою командою • У Тернопільській психоневрологічній лікарні зняли білі халати • Степан Барна: «Для мене як для голови ОДА 2015-ий став роком повернення віри в те, що наша область не периферійна» • Проєкт тернопільської «Циганки» отримав Гран-прі престижного архітектурного конкурсу • «Я простила жінці, яка замордувала мою Оленку…» • Люстрована горе-суддя хоче знищити комунальний транспорт Тернополя • «Живі» напої у літню спеку • Піца буде фест! • Усі біжать! • Тернопільській обласній організації НСЖУ – 60 років!
Історія, що постала з-під землі…

Автор: Опубліковано: 27 Липня о 15:59 155


Унікальний форт-музей січових стрільців відкриють 15 серпня у Бурканові на Теребовлянщині.


Сергій Ткачов біля бункера бригади Больцано.

Історією, що достоту постала з-під землі, можна назвати унікальний музей просто неба — форт-музей Українських січових стрільців, що уже незабаром — 15 серпня — відкриють  поблизу села Бурканів Теребовлянського району. Його “родзинку” — напівзруйнований австрійський бункер часів Першої світової,  який був укріпленим пунктом австрійської армії та Українських січових стрільців,  — буквально викопувала з-під тонн землі група тернопільських ентузіастів на чолі з дослідниками історії нашого краю Сергієм Ткачовим та Ігорем Аркушею. Власне, впорядкування порослого травою,  деревами та чагарниками, буквально врослого в землю бункера, розпочалося ще кілька років тому, а завершилося цьогоріч за сприяння голови Теребовлянської РДА Юрія Ништи. 

— Ми розпочали важливу справу для увічнення пам’яті січових стрільців. Відрадно, що збережено можливість для майбутніх поколінь відвідувати та знайомитись з однією із сторінок героїчного минулого нашого народу – боротьби січових стрільців у складі австро-угорської армії на теренах Теребовлянщини, — зазначає Юрій Ништа. — До слова, такий музей буде наразі єдиним у Західній Україні…

За задумом тернопільського історика і краєзнавця Сергія Ткачова, у відкритому музеї на базі командного пункту будуть стояти повноколірні банери-розтяжки, за допомогою яких туристи зможуть дізнатися про бойовий шлях легіону УСС та інших військових частин, пов’язаних з боями за Бурканівський укріпрайон, а також про події на Тернопільщині у роки Першої світової війни.

— Бункер бригади Больцано Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії  створювався упродовж восьми місяців 1915-1916 років та відігравав важливу роль у боях на лінії ріки Стрипа, — розповідають ініціатори відкриття музею. — Вісім місяців австро-угорські війська та усусуси укріплювали правий берег Стрипи і створили так званий Бурканівський укріпрайон. Свого часу його навіть відвідував кайзер Німеччини Вільгельм ІІ.
Нині від нього залишився напівзруйнований командний пункт 132-ої піхотної бригади під назвою “Бригада Больцано” (такий напис латиною можна побачити і на стінах бункера — назва дана за прізвищем командира тієї бригади, оберста, тобто полковника Больцано). Збереглося навіть фото 1917 року даного бункера, який вигляд він тоді мав — завдяки відомому українському фортифікаційнику Максиму Ющенку “Володарському”. Неподалік від бункера,  серед зелені дерев молодого ліска, ми також знайшли вціліле бетоноване кулеметне гніздо того часу. До нього буде прорита з’єднувальна, добре облаштована траншея для зручності оглядин туристами. Схожі зруйновані кулеметні гнізда залишилися також поблизу села Вишнівчик у напрямку Зарваниці.

До слова, бої під Стрипою пов’язані з кількома відомими історичними постатями. Так, неподалік Бурканова перебував український поет Роман Купчинський. Тут він написав кілька віршів, які потім стали відомими стрілецькими піснями.

У боях в районі Стрипи брав участь Петро Франко, син славетного українського письменника Івана Франка. Ще одна цікава особливість – у боях над Стрипою у 1915 році брала участь Жіноча чота легіону Українських січових стрільців. У битві під Семиківцями (також Теребовлянський район) Жіночою чотою УСС керувала хорунжа Софія Галечко, перша українська жінка-офіцер.

Ідея створення такого музею хороша як з історичної точки зору, так і з суто туристичної. Бункер бригади Больцано розташований за п’ять кілометрів від Зарваниці, неподалік дороги, якою до Марійського духовного центру УГКЦ упродовж року йдуть численні прочани та туристи, і міг би стати ще одним цікавим туристичним об’єктом на маршруті до відомого духовного центру.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Іван Гресько колись навчався у цьому навчальному закладі на факультеті фізичного виховання...


Рубрика: Опубліковано: о 18:00


На черговій сесії Тернопільської міської ради, що відбулася 6 червня, було прийнято рішення про виділення чотирьох земельних ділянок для будівництва нових закладів дошкільної освіти у Тернополі, а також коштів на виготовлення проєктно-кошторисної документації...


Рубрика: Опубліковано: о 16:00


Тернополянка Ірина Вахрів розповіла про неприємний сюрприз у квітах...


Опубліковано: о 15:00


Доповідь тернополянки на Всеукраїнському форумі з медсестринства вразила його учасників...


Автор: Рубрика: Опубліковано: о 14:00


ВО «Свобода», «Національний корпус», «Правий сектор», Українська добровольча армія, ОУН та Конгрес українських націоналістів ідуть на вибори до Верховної Ради спільним списком...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:00Теми дня
18 Червня
17 Червня
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео