Неділя, 19 травня 2024
• “Працювала з нами 40 років”. Відійшла у засвіти секретарка Тернопільського міськрайонного суду • Інеса Сакалюк з Борщівщини творить чорні вишиванки на знак жалоби за чоловіком • “Життя обірвалось, мов тоненька ниточка”. Раптово померла студентка тернопільського вишу • Подружжя з Кременеччини взяло на виховання двоє дітей • «Контінентал» завершив посів ярих культур та посадку картоплі • Що робити, якщо посвідчення УБД втрачене чи пошкоджене? • Як покарали суддю з Чорткова, який закрив справу щодо смертельної ДТП? • У Чортківській лікарні провели складну операцію на черепі в важкопораненого захисника • Вісім аварій, троє загиблих… За вихідні на Тернопільщині трапились смертельні ДТП • Найдорожчий лот – тубус із зображенням Чорткова. На Тернопільщині провели благодійний аукціон • Тернополянин був свідком аварії і потрапив під колеса іншого автомобіля • Єпископ і капелан о. Володимир Фірман отримав нагороду за волонтерство • «Привіт, позич гроші». Жінка з Тернопільщини втратила понад 12 000 гривень • Антонові назавжди 25 років, Віктору – 35. На Тернопільщині зустріли двох загиблих Героїв • На Тернопільщині розпочалась найбільша в Україні теренова гра «Гурби-Антонівці» • Переселенці відвідали музей та легендарний хутір на Тернопільщині • У Тернополі «вар’яти» презентують нову гумористичну програму • Господарство на Тернопільщині не використовує штучних добрив та хімікатів • Величезний великодній кошик встановили у Заліщиках • У Тернополі нацгвардійці поклали квіти до меморіалу жертвам сталінських репресій
Африканська чума «полонила» Збараж

Автор: Опубліковано: 2 Лютого о 10:01 362


Через спалах небезпечного вірусу в райцентрі знищать усіх свиней.


Те, чого три з половиною століття тому не зуміли зробити козаки Богдана Хмельницького, так і не оволодівши Збаражем, зробила… мікроскопічна, навіть невидима для людського ока цяточка. Вірус небезпечного захворювання, що не знає ані фортечних мурів, ані кордонів, — африканської чуми свиней — на початку року “полонив” уславлене історичне місто. 19 січня було лабораторно підтверджено перший за історію випадок захворювання тварин у Тернопільській області, а конкретно — у Збаражі. Донедавна Тернопільщина залишалася в трійці областей, де не було зафіксовано жодного факту такої епідемії.

А все почалося з того, що напередодні Нового року в господарстві однієї родини в Збаражі занедужали свині. Господарі викликали ветеринара, однак лікування не дало результату — за лічені дні троє із 15 свиней загинули, інші — злягли, тому люди змушені були звернутися до Збаразької районної державної лікарні ветмедицини. Спеціалісти запідозрили у свиней африканську чуму і направили патматеріали до Тернопільської регіональної лабораторії ветмедицини, де було поставлено відповідний діагноз. Остаточно підтвердили загибель свиней від небезпечного вірусу в спеціалізованих лабораторіях Львова та Києва. Щоб запобігти поширенню захворювання, інфікованих тварин умертвили, трупи спалили, а у райцентрі оголосили карантин.

— Визначено зону захисту від поширення африканської чуми свиней (від 3 до 10 км) — місто Збараж, та зону нагляду (від 20 до 150 км) — Збаразький, Зборівський, Лановецький, Підволочиський, Тернопільський райони і місто Тернопіль, — повідомив начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Володимир Марків. — У Збаражі встановлені блокпости при виїзді з міста, де обробляють транспорт та перевіряють, чи не вивозять м’ясну продукцію. За інструкцією, у зоні захисту потрібно ліквідувати усіх свиней, тому нині здійснюємо обхід дворів. Варто зазначити, що у приватних господарствах Збаража не було багато свиней, а після резонансного випадку люди масово вирізали тварин, щоб не ризикувати. Господарям, у яких вилучили тварин, держава надасть компенсацію — у межах 16 грн./кг. Можливо, це не та ціна, яка мала б бути, але заготівельники “під шумок” взагалі збили ціну до 10 грн./кг. Важливо, щоб люди не приховували тварин, а тим більше, якщо є підозри на захворювання. Чимало нині хвилювань у власників господарства “Поділля”, що на околиці Збаража, де  вирощують близько 3 тис. голів свиней. Свиноферма наразі працює у закритому режимі, там вжиті суворі заходи утримання тварин, бо, якщо для населення передбачена компенсація, то для юридичних осіб — ні. У Збаражі закриті продовольчі ринки, призупинена робота місцевого хлібокомбінату для перевірки безпеки кормів для тварин.

Багатьох нині цікавить, яким чином африканська чума свиней потрапила до Збаража? За припущеннями спеціалістів, хвороба була занесена із продуктами тваринного походження. Збаразькі господарі, у яких захворіли свині, підтвердили, що для годівлі тварин використовували кухонні відходи, серед яких могли бути шматочки ковбаси та шинки. А, як відомо, у копчених м’ясопродуктах вірус може зберігатися до трьох і навіть до шести місяців. Варто наголосити, що африканська чума свиней не складає загрози здоров’ю людини, а лише тварин.

— Після виявлення в Збаражі африканської чуми свиней в обласному центрі почався ажіотаж щодо того, чи можна купувати м’ясо на ринках та в магазинах. Якщо продукція пройшла ветеринарно-санітарну експертизу, її можна спокійно вживати. Певну загрозу складають стихійні ринки, адже не виключено, що туди може потрапляти неконтрольована продукція із зараженої сировини, тому раджу там м’яса та м’ясних виробів не купувати, — застеріг на завершення Володимир Марків.

До речі

Африканська чума свиней потрапила до Європи з Південної Африки у 1957 році. В Україну (Одеську область) була завезена матросами із відходами продуктів у 1977 році. Тоді було знищено близько 100 тис. голів свиней. В новітній історії України африканська чума була завезена в Запорізьку область у 2012 році відпочивальниками з Росії (у бутербродах). Згодом вірус поширився в інші області. Донедавна залишалися три області, де не було спалахів даного захворювання, — Тернопільська, Львівська та Івано-Франківська. Проти африканської чуми свиней нема ні лікування, ні профілактики. Вірус вражає усіх свиней незалежно від породи та віку. Механізм передачі — живі свині і продукція тваринного походження, що не пройшла термічної обробки. Ознаки хвороби: лихоманка, синюшність шкіри та крововиливи на тілі тварин. При найперших ознаках негайно звертайтесь у найближчу санветслужбу.

 


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

Сьогодні, 17 травня, на 60 році життя передчасно пішла у засвіти старша секретарка Тернопільського міськрайонного суду Ольга Козачок....


Рубрика: , Опубліковано: о 11:34


Родина Інеси Сакалюк з Тернопільщини зберігає як реліквію чорні борщівські вишиванки своїх предків...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:51


Раптово обірвалося життя студентки факультету філології і журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка Оксани Олійник...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:02


Подружжя Ірина та Віталій Юзюки із Великодедеркальської громади Кременецького району, що на Тернопільщині, взяли на виховання двох діток - 12-річну дівчинку і 14-річного хлопчика...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:00


«Контінентал Фармерз Груп» закінчила посадку картоплі та завершила посів ярих культур на своїх полях...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:02



Теми дня
17 Травня
15 Травня
14 Травня
13 Травня