Субота, 27 липня 2024
• “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру
«Будинок тріщить, одного дня – впаде…»

Автор: Опубліковано: 27 Травня о 18:15 8269


Мешканці аварійної багатоповерхівки у Борщові бояться за своє життя. «Коли впаде панель і хтось загине, може, тоді звернуть на нас увагу, а поки що живемо в постійному страху», — зітхає мешканка найбільшої багатоповерхівки у Борщові, що на вулиці Степана Бандери, 85.


Будинок весь у тріщинах, подекуди щілини такі, що можна руку просунути. Власники квартир, які мають можливість переїхати, залишають свої небезпечні оселі зачиненими. Люди бояться, що їхній будинок може одного дня обвалитися, як це, скажімо, було кілька років тому в Тернополі, торік — у Дрогобичі, а днями — в Одесі. Для проведення капітального ремонту будівлі потрібно понад десять мільйонів гривень, що є непосильним для Борщівської міської ради. Наразі виділили лише кошти на облаштування водостічної системи і відмостки, але підрядник ніяк не може довести роботи до пуття. Мешканці написали скаргу до правоохоронних органів. Звернулися з проханням вирішити проблему й до народного депутата від їхнього округу.

Багатоповерхівка без паль, у підвалі — пустотіла цегла

Аварійна п’ятиповерхівка в Борщові збудована наприкінці 80-их років. У ста квартирах живуть майже пів тисячі мешканців. На зустріч із журналістами вийшла ініціативна група будинку, яка останніми роками б’є на сполох.

— Наш будинок заселений у 1979-ому, — розповідає Наталія Белюх. — Побудований без паль, фундамент неякісний, замість цілої цегли у підвалі — пустотіла. Моя сім’я живе на четвертому поверсі, ми частково укріпили в квартирі стіни, щілини заливаємо будівельною піною. Але процес руйнування триває: гаки біля умивальника аж повигинало від стіни. У підвалі було озеро з каналізації — стіни намокли і ще більше потріскали.

— Довкола будинку підрядник мав залити відмостку, але виконав неякісно, — обурюється Марія Червецька. — Якби зробив добротно, замінив стічні труби, то був би результат. Раніше ми власними силами ставили відмостку.

— Пропонували обкопувати будівлю, укріплювати фундамент, але проєкт не пройшов експертизи. Стільки мільйонів на облаштування каналізації пішло, а воду черпають через день, — бідкається Любов Будерацька.

— Прокидаюся вночі — чую, як тріскають стіни. У квартирі все сиплеться, заліплю щілини, підбілю — так і живемо, — каже Марія Гнатишин.

Зі своєю проблемою люди звернулися навіть до президента.

 

Жінки вказують на квартиру на п’ятому поверсі, де найбільші тріщини. Там помешкання Наталії Чупак. Проте воно вже деякий час зачинене — господиня вирішила не ризикувати і перебралася з дітьми до своїх родичів.

— У нашій квартирі наскрізні тріщини. «Сітка» на стінах у кухні, коридорі, туалеті, ванній кімнаті, в дитячій, — розповіла по телефону пані Наталя. — З’явилися тріщини близько десяти років тому, тепер «ростуть» на очах. Аж страшно подумати, що було б, якби стався землетрус.

 

Підрядник Домітрак напартачив з відмосткою

— Це єдина аварійна багатоповерхівка у Борщові, — розповідає мешканка Марія Ільчук. — Наш будинок звели на місці мочарів. Будівельників уже нема серед живих. Будинок не здали в експлуатацію, всі проєктні документи в районі пропали. Я їздила в обласний архів — там теж нема. Багатоповерхівка може розколотися… Власне тому ми вже третій рік «воюємо». Виготовили проєкт укріплення будинку, але його чомусь не затвердили. Тернопільська фірма облаштувала відведення каналізації, з нашого бюджету виділили на це понад мільйон гривень, але вода далі тече у підвал — через день машина відкачує. Борщівська міська рада виділила кошти для встановлення відмостки і водостічної системи, але місцевий підрядник Роман Домітрак досі не завершив, а те, що зробив, — неякісно. Відмостка розсипалася, жолоби повідкидав, так і лежать — вода з ринви тече під будинок. Підрядник порушив норми — є відповідний акт обстеження. Ширина відмостки мала бути 1 м 20 см, а зробив — 87 см. Гроші пішли в болото… Ми сподівалися, що Домітрак матиме сором перед своїми людьми халтурити, але помилялися… З цього приводу ми звернулися в поліцію, прокуратуру. Ще одна проблема — єдиний заїзд біля будинку. Мешканці просили міську раду відкрити заїзд з іншого боку, перенісши звідти швейну майстерню, але виконком не підтримав наше звернення. Проблему будинку потрібно вирішувати на рівні держави, бо район не потягне. Ми зверталися в Міністерство розвитку громад, в Офіс президента, до нардепа Володимира Гевка. Пообіцяв ініціювати створення спеціальної комісії, яка дасть фахову оцінку стану нашого будинку. Якщо визнають аварійним, постане питання про виселення мешканців і будівництва нового житла. Але куди виселити стільки людей, адже в кожній квартирі живуть по четверо-п’ятеро осіб?

 

Про аварійну багатоповерхівку ми запитали в голови Борщівської ОТГ Івана Кобилянського.

— Будинок ще не був зданий в експлуатацію, а вже почав руйнуватися. У 2017-ому ми замовили проєкт капітального ремонту. Загальна вартість робіт на той час складала 8 млн. гривень, — повідомив Іван Іванович. — Наразі для запобігання руйнуванню проведено дослідження ґрунту під будівлею, розроблено проєкт капітального ремонту зовнішньої каналізаційної мережі (вартість — понад 840 тис. гривень). Кошти на проведення каналізації було виділено з міського бюджету. У 2018-ому розроблено проєкт облаштування відмостків, заміни водостічних труб (вартість — 1,5 млн. гривень). ДП «Техніка» уклала угоду на виконання робіт із підприємством «Нова будова» (директор Роман Домітрак). Ми проплатили 173 тис. гривень авансу, роботи мали бути завершені до 31 грудня 2018-го, але підрядник досі не виконав. Комісія міської ради не має повноважень визнати будинок аварійним, у місцевому бюджеті нема коштів на капітальний ремонт багатоповерхівки, сподіваємось на допомогу держави.

 

Аварійний будинок ще потрібно визнати аварійним

Поки мешканці розповідали журналістам про наболіле і показували будинок, прийшов перший заступник міського голови Богдан Прокопишин.

— Будівництво багатоповерхівки проводила міжколгоспна організація. Документи про здачу в експлуатацію зникли, — зазначив посадовець. — Три роки тому ми зробили інвентарну справу, топозйомку, геодезію, проєкт капітального ремонту даного будинку. На жаль, каналізаційна система багатоповерхівки облаштована на один метр нижче рівня міського колектора, що унеможливлює належний відтік стоків. У 2018-ому реалізовано перший етап проєкту з ремонту каналізаційної мережі будинку на загальну вартість 840 тис. гривень. Нині підвали в будинку сухі. Прикро, що мешканці скидають у каналізацію побутові відходи. Другий етап проєкту — відведення дощових вод. На даний час міська рада виділила 173 тис. гривень для облаштування відмостки. Проте підприємець Домітрак недобросовісно виконав свої зобов’язання. Ми зверталися до нардепа Володимира Гевка, щоб на рівні Мінрегіонів створити комісію, яка матиме повноваження визнати будинок аварійним. Ні в районі, ні в області таких спеціалістів нема. Для вирішення проблеми потрібне залучення коштів із держбюджету.

За коментарем «НОВА…» звернулася і до підрядника Романа Домітрака.

— Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю не виявила порушень з нашого боку, — сказав у телефонній розмові підприємець. — Ми зняли лотки, виставили правильні поребрики, у березні мали продовжити роботи, але розпочався карантин. Наразі чекаємо, щоб підрядна організація привезла спеціальні лотки. До середини червня зробимо всі відмостки. Терміну здачі робіт не було, бо кошторисна вартість складає понад 1 млн. гривень, а з міської ради нам виділили 173 тисячі. Відмостку ми зробили якісно, але через відсутність стічних труб вода тече на бетон і пошкоджує.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


У Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці й ексдепутатки Ірини Фаріон, повідомив президент Володимир Зеленський із посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:40


24 липня Шумська громада провела в останню путь 51-річного захисника Миколу Пичулюка, який загинув 17 липня поблизу селища Нью-Йорк на Донеччині...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


24 липня 2024 року предстоятель Православної Церкви України блаженнійший Митрополит Епіфаній прибув із візитом на Тернопільщину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:16


Службовцям ТЦК із Тернопільщини, які за гроші «вирішували питання» для військовозобов’язаних, оголосили підозру...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:42



Теми дня
26 Липня
25 Липня
24 Липня
23 Липня