микола САВЧЕНКО, політичний оглядач
Однією з основних причин такої ситуації є незатверджені зміни до Генерального плану Тернополя. Місто росте і розвивається, а Генплан залишається на рівні 2010 року, тому управління фактично здійснюється у ручному режимі.
Документ, що «рубає» корупцію в корені
До недавнього часу контроль за незаконними забудовами здійснювала держава. Натомість відповідальність традиційно перекладали на міську адміністрацію. Нарешті в рамках децентралізації повноваження з контролю за забудовами передали місту. Не забарилися і перші кроки. Незаконні забудови у Тернополі почали зупиняти. Зокрема, нещодавно відділ державного архітектурно-будівельного контролю міськради зупинив будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул. Чалдаєва. Проте, як неодноразово стверджував міський голова Сергій Надал, для протидії незаконному будівництву є набагато кращий і дійовіший інструмент — це оновлений Генеральний план, у якому чітко визначено, які зони міста можна забудовувати, а де недоторкана територія — парки, дитячі майданчики, зони відпочинку тощо.
Такий документ вбиває корупцію наповал і конче потрібен місту, людям, зрештою, й самим забудовникам, котрі хочуть працювати чесно і з користю для громади. І саме над ним працював міський виконком та фахівці науково-дослідного інституту “Діпромісто”. Проект пройшов обговорення серед громадських організацій, експертів, фахівців. Його мали винести на сесію міської ради, однак… Однак, як це не дивно, процес загальмувався через позицію… депутатів міської ради. Чому?
У каламутній воді легше ловити «рибу»
Проект оновленого Генерального плану було обговорено на погоджувальній раді, що складалася з максимально можливої кількості представників фахового середовища та громадського сектора. На засіданні були присутні аж 52 члени. Після того міський голова Сергій Надал спрямував проект на обговорення у профільну комісію з питань містобудування, а також доручив депутатам обговорити його з мешканцями міста у своїх округах. Профільна комісія, фактично не заперечуючи проти змін до Генплану, почала зволікати, мотивуючи це необхідністю “додаткового вивчення документів” та “додатковим звітом головного архітектора”. Тобто свідомо заблокувала процес затвердження змін до Генплану на рівні комісії. Депутати повелися ідентично — вони взагалі не виконали “домашнього завдання” і не обговорили питання змін до Генплану зі своїми виборцями. На даний момент практично не проведено жодної зустрічі депутатів для обговорення проекту оновленого Генплану. Натомість окремі міські обранці розгорнули проти нього справжню інформаційну війну.
Зважаючи на суспільний інтерес до даного питання, міський голова пішов назустріч депутатам і доручив доопрацювати план у комісіях, погодити його з громадськістю, а тоді винести на голосування. Проте депутати свідомо саботують доопрацювання плану. І мотив зрозумілий: вони не хочуть, щоб процес розвитку міста відбувався прозоро й відкрито, адже в каламутній воді завжди простіше ловити “корупційну рибку”. Та позиція міського голови Сергія Надала чітка й однозначна: йдіть і погоджуйте це питання з людьми!
Хто проти?
Тим часом у Тернополі зростає кількість сумнівних оборудок з коштами вкладників, коли окремі забудовники починають роботи без належних дозволів, розраховуючи, що старий Генплан “допоможе” їх будівництву. Справа в тому, що перевірити на початковому етапі такі забудови доволі важко, бо немає єдиного плану, де було б чітко вказано, де можна будувати, а де ні. Ось, напевне, звідки “ноги ростуть” і тягнуться корупційним ланцюжком до народних обранців у міськраді.
Не секрет, що сьогодні одним з основних інвесторів будівництва є заробітчани, які таким чином намагаються забезпечити своїх дітей житлом або ж гарантувати собі достойну старість. Проте через таку позицію депутатів ці люди будуть боятися вкладати у місто, де незрозуміло, чи твоя нерухомість не виявиться пізніше незаконною. Не прийдуть у місто і великі інвестори, бо інвестор хоче грати за зрозумілими правилами, а не бігати та домовлятися з окремими депутатами. У кінцевому підсумку від цього втрачають і місто, і люди, і чесний будівельний бізнес. Всі ми добре пам’ятаємо аферу, пов’язану з аферистичними діями Зеновія Щепановського, внаслідок чого тисячі тернополян залишилися без грошей і житла. Сьогодні схожу аферу провертає фірма “Набережний квартал”, продаючи замість квартир “повітря”. Чи потрібен нам такий клопіт?
Очевидно, зацікавлені представники депутатського корпусу не можуть відкрито виступати проти прозорих правил, що їх забезпечує оновлений Генплан. Тому вдаються до тихого саботажу. Документ просто тоне у різного роду “обговореннях” та “погодженнях” без участі громади. При цьому дехто, як стверджують джерела у міськраді, вдається до прямого шантажу міського голови, вимагаючи вигоди для себе. Ймовірно, депутати забули, що їх обрав до міської ради народ. Що не вони головні, а громада. Що вони клялися служити не сатанинській корупції, а громаді і місту. Що вони не будуть наслідувати своїх колег з Верховної Ради, яким, за останніми соцдослідженнями, не довіряють вже більше 90 % людей. Зрештою, чи справді це так, — тернополяни побачать найближчим часом.
Джерело: НОВА Тернопільська газета