Один тільки факт: унаслідок хитрої оборудки екс-прем’єр-міністр та чинний міністр внутрішніх справ України значно збільшили свої капітали, можна сказати, на рівному місці. Буквально напередодні Нового року, 30 грудня 2017-го, о 21.01, телеканал «Еспресо», який на даний момент займає 17-те місце в рейтингу українського телевізійного ринку, оголосив про зміну власників. За повідомленням, недавній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, а також Інна Авакова, дружина нинішнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, продали свої частки в компанії «Аста Фінанс», що володіє компанією «Голдбері», яка, у свою чергу, має права на канал «Еспресо».
Прес-служба Арсенія Яценюка повідомила, що він повністю продав свої 30% акцій «Аста Фінанс» майже за 1,5 мільйона доларів. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав у своєму акаунті в Twitter, що за 40% компанії, яка формально належала його дружині, його сім’я одержала майже 2 мільйони доларів. «Еспресо» ТБ більше не афільований ні з Яценюком, ні з моєю сім’єю», — наголосив він. А ось дружина ще одного співзасновника каналу народного депутата Миколи Княжицького (відомого в журналістських та політичних колах під кличкою «Чмо» — ред.) продала 7,5% акцій телеканалу і залишається опосередкованим його співвласником, маючи частку 22,5%. У результаті договірняка новим власником (77,5%) «Аста Фінанс», а отже, й «Еспресо» ТБ, стала зареєстрована у штаті Нью-Йорк компанія Atmosphere Intertaiment Inc, яка належить українському громадянину Іванові Жеваго, синові народного депутата і одного з найбільших олігархів України Костянтина Жеваго, статки якого у жовтні минулого року, за даними експертів, складали майже 1,5 мільярда доларів.
Десятикратний результат
Якщо вірити офіційній інформації, дана оборудка виглядає як історія успіху. Влітку 2017-го Арсеній Яценюк купив свою частку за 3,8 млн. грн., або за $146 тис. за тодішнім курсом валюти. Тобто, виходить, лише за півроку його частка зросла в десять разів! Причому прикметно, що такий шалений прибуток екс-прем’єр здобув на ринку, де інші мають тільки збитки. Так, власник телеканалу News One Євгеній Мураєв запевняє, що в Україні на телебаченні ніхто не заробляє. «Телеканали в нашій країні — це або місія, або вплив», — стверджує він.
Раніше інтернет-видання «Українська правда» з посиланням на свої джерела повідомляло, що утримання каналу «Еспресо» обходиться у $150 тис. у місяць. Власні затрати на утримання News One (11-те місце в рейтингу українських телеканалів станом на кінець 2017 року) Мураєв оцінив сумою $200 тис. у місяць. Відомий український медіа-експерт Наталя Лігачова вважає такі цифри «в принципі точними.» Звідси зрозуміло, хто і в яких масштабах робив фінансові вливання в «Еспресо». Як відомо, це робилося ще в часи опозиції до злочинного режиму Януковича. Канал почав працювати у 2013-ому без ліцензії. Згодом був одним із рупорів Майдану. Тепер же, судячи з усього, Аваков і Яценюк не вбачають у даному медіа-ресурсі потреби і вирішили провести на «обузі» вигідну фінансову оборудку.
Політичний аспект
На думку політолога Володимира Фесенка, продаж телеканалу «Еспресо» вирішує для Яценюка та Авакова кілька політичних завдань. По-перше, це офіційні гроші, які можна показати у декларації і виправдати таким чином свій рівень життя і витрати. Можливо, частина цих коштів піде на партійні потреби. І зроблено це за рахунок грошей олігарха Костянтина Жеваго, якого пов’язують із «Народним фронтом» і який, найімовірніше, збереже лояльність каналу до даної політсили. По-друге, за словами Фесенка, лідери «фронтовиків» таким способом подають своєрідний сигнал президентові Порошенку і його команді: «Ось бачите, якщо нас підтримує такий потужний гравець, як Костя Жеваго, то з нами треба рахуватися.»
Однозначно, «НФ» планує реанімацію своєї політичної сили, авторитет якої за прем’єрства Яценюка впав майже до нуля. «Ці ресурси і підтримка Жеваго — частина плану по поверненню Яценюка на політичний Олімп, який вони почнуть реалізовувати незабаром», — переконаний політолог. Однак здійснити такий план Яценюкові і Ко буде непросто. Репутація «НФ» в очах українців загалом і в очах потенційних виборців зокрема надто сильно підмочена і, судячи з усього, далі буде. Опоненти з інших політсил вже застосовують дії у відповідь. Зокрема, нардеп Сергій Лещенко, формально член БПП, а на ділі опозиціонер і до Порошенка, і до «фронтовиків», звернувся в НАБУ із заявою, в якій просить перевірити оборудку. Він вважає, що вона може бути «фіктивною» і має всі ознаки корупції.
Джерело: ИнА “Українські Новини”
Позначки: Аваков, бізнес, телебачення, Яценюк