«На борщові ріки, вишивані береги» – уже багато років поспіль маршрут у любителів красивої та смачної автентики один: до Борщова, на фестиваль! І то не будь-який, а з багаторічною історією і власними неповторними традиціями. Коли господині із майже пів сотні сіл області варять ароматну смакоту кожна за своїм, унікальним рецептом… Коли кожного вересня гурмани зі всієї Тернопільської та багатьох сусідніх областей з’їжджаються до Борщова, аби на славнозвісні “чорні” борщівські вишиванки помилуватися та, смачно облизавшись, перепитати один одного: “А ти борщ їв?”. І цей рік – не виняток: 12 вересня 2021 року в м. Борщів відбудеться XIII Всеукраїнський фольклорно-мистецький фестиваль «Борщівська вишиванка».
– Цьогорічний фестиваль хоча й тринадцятий, проте… дуже і дуже щасливий! – зазначає заступниця міського голови Борщова Уляна Пасічник. – Торік через пандемію коронавірусу фестиваль вимушено перейшов у формат онлайн, проте ми усі з нетерпінням чекали, коли зможемо провести його вживу. І цього року маємо таке щастя!
Основна мета нашого фестивалю – збереження і відтворення техніки вишиття славнозвісної «чорної» борщівської сорочки, – каже пані Уляна. – Славнозвісна “чорна” борщівська вишиванка — не просто мода чи забаганка, а вже бренд південного краю Тернопільської області. Торік борщівська вишиванка увійшла до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Тому один із основних заходів нашого фестивалю – майстер-клас з відтворення борщівської техніки вишивки «шов битим» від Вікторії Кривоніс та громадської організації «Школа Борщівської народної сорочки».
Для усіх, хто хоче досхочу намилуватися вишиваною красою, будуть виставки: «Борщівська народна сорочка» з фондової колекції Борщівського обласного краєзнавчого музею та виставка вишиванок старостинських округів «Вишиванки, мов пісня, з далеких століть». Ще одна дуже цікава етнографічна локація – «Борщ, чорне вишиття – це оберіг моєї України», де для усіх охочих будуть проводитися майстер-класи з вивчення стародавніх пісень і танців за участю фольклорних колективів громади.
І, звісно ж, буде Його Величність Борщ! А як його ще по-іншому назвати, коли саме борщ є головною «дійовою особою» фестивалю “Борщ’їв”, який традиційно відбувається у рамках фольклорного свята.
– Борщ будуть варити у двох величезних казанах на центральному майдані – загалом буде близько 300 літрів ароматної смакоти, якою частуватимуть усіх охочих, – каже Уляна Пасічник. – Тож якщо хтось досі не мав нагоди досхочу «поборщувати», то тепер точно матиме. Під час дійства також будуть представлені борщі, приготовлені господинями із майже пів сотні сіл області, а усі вони варять цю страву кожна за своїм, унікальним рецептом… Окрім того, на «борщовій» локації буде ще й справжня піч, в якій випікатимуть житній хліб «як колись» – ще одне видовищне, цікаве і смачне дійство!
Але й це ще не все! Увесь фестиваль — як клаптикова ковдра, і кожен знайде собі тут заняття до смаку! Під час унікального етнографічного дефіле «Борщівська скриня» буде відтворений один із давніх обрядів, а учасники дійства одягнуть старовинні костюми з бабусиних скринь. Окрім того, планується дефіле, під час якого будуть представлені не лише чорні, а й вишиті різнокольоровими нитками борщівські сорочки, а ще сучасна вишивка на різноманітних моделях – хлопцях і дівчатах, мамах із дітьми, а також моделях поважного віку.
Завершуватимуть фестивальну феєрію виступи обрядово-фольклорних, хорових, хореографічних, інструментальних колективів, вокальних ансамблів, солістів-вокалістів району та області, гурту «Фіра», народного артиста України Григорія Драпака та гостей фестивалю: заслуженої артистки України Ірини Федишин, Національного заслуженого академічного народного хору України імені Г. Верьовки та народного аматорського театру пісні «Лісапетний батальйон».
Джерело: НОВА Тернопільська газета