Субота, 21 грудня 2024
• Дар’ю Коменду звільнили з посади директорки Новосільської спеціальної школи • У Тернополі затвердили Програму розвитку та підтримки волонтерства на 2025-2027 роки • Чоловік із Микулинців вкрав на вокзалі в перехожого сумку • Помер викладач ЗУНУ Віталій Мельник • Як запобігти вербуванню дітей ворожими спецслужбами? • Смертельна аварія біля Смиківців: загинула 45-річна жінка • «Будьте й надалі для нашого народу світильником Божої правди», — глава УГКЦ до владики Василя Семенюка з нагоди ювілею • У Тернополі господарі викинули собаку з четвертого поверху • Російська ракета пошкодила промисловий об’єкт на Тернопільщині • За замах на замовне вбивство зловмисникові загрожує до 15 років ув’язнення • «Допомагаємо тим, у яких війна забрала все…» У Тернополі провели благодійну акцію для переселенців • У День волонтера понад 30 тернополян здали кров для фронту • «Прийняв із послуху нашого Синоду бути слугою Христовим”. У Тернополі відбулася інтронізація архиєпископа Теодора Мартинюка • Головну ялинку в Тернополі засвітила донька Героя Тараса Петришина • «Дівчина з обкладинки» у селі під Тернополем: 2 мільйони американців дивляться, як живе українська хуторянка • Іван Яцків загинув від обстрілу ворога на Сумському напрямку • У Тернополі відзначили волонтерів, які допомагають українським захисникам • Виписали з лікарні двох дітей, які отруїлися грибами у Копичинцях • Підпалили приміщення сільської ради біля Тернополя на замовлення… спецслужб росії • 12-річний хлопчик потрапив під колеса автомобіля
Найшвидший піаніст світу Любомир Мельник: «Більш ніж півжиття я поневірявся без грошей та роботи…»

Автор: Опубліковано: 20 Квітня о 18:00 1570


У  той час, коли «звичайний» піаніст може виконати максимум 13-14 нот у секунду, Любомир Мельник може грати 19,5 ноти в секунду кожною рукою. Свою музику він називає continuous music (буквально "безперервна гра").


Фото Тараса Ковальчука.

Візитка

Любомир Мельник народився 1948 року в Німеччині в місті Мюнхен у родині вихідців з Коломиї. Незабаром після його народження сім’я переїхала в Канаду до Вінніпега. Вивчав латину й філософію в Коледжі Святого Павла, закінчив аспірантуру в Університеті Куінс в Кінгстоні за спеціальністю “Філософія”.

З 1973 до 1975 року Любомир Мельник жив у Парижі. Працював разом з Каролін Карлсон у Паризькій опері, писав музику для хореографічних постановок, тоді ж створив і свою унікальну методику гри на фортепіано. Він — автор понад 120 музичних творів. Співпрацював з французькими хореографами і рядом європейських та американських композиторів: Джеймсом Блекшоу, Пітером Бродеріком, Нільсом Фрамом та іншими. Часто в музиці звертався до своїх українських коренів:  один з його творів написаний на вірші Тараса Шевченка, окрему композицію Любомир Мельник присвятив Симону Петлюрі.

Методику своєї гри композитор описав у своєму трактаті «Відкритий час: мистецтво безперервної музики». Склав 22 етюди для музикантів-початківців, котрі хочуть навчитися його техніці гри. 

У 1985 році в Швеції Любомир встановив два світових рекорди. Відповідно до одного з них, композитор показав себе найшвидшим піаністом у світі: він зміг зіграти мелодію, витягуючи 19 з половиною нот щосекунди кожної рукою одночасно. Другий зафіксований рекорд: виконання найбільшої кількості нот за годину гри при швидкості 13-14 нот у секунду кожною рукою.


Ущерть заповнений зал філармонії. Різношерста публіка (від статечних джентльменів і поважних панянок до епатажних «неформалів» та наймолодших школярів) стиха перешіптується між собою… «То він живе в Канаді чи в Європі? Але ж всюди каже, що українець… Він, коли півтора року тому у Києві виступав, усі гроші з концерту сім’ям загиблих солдатів перерахував…» Хтось в очікуванні концерту просто у залі «гуглить» інформацію про музиканта. І справді, про Любомира Мельника – канадського українця, композитора та найшвидшого піаніста світу, котрий у суботу, 14 квітня, уперше завітав до нашого міста, тернополяни знають небагато.  Проте коли на сцені з’являється Маестро, принишклий зал вибухає оплесками… Він кланяється, сідає за піаніно, торкається клавіш і починається Магія… Хтозна, чого більше у цій музиці – колосальної праці чи польоту натхнення, блискучої техніки чи радості осяяння, пережитого автором…

«Піаніно стало цілим моїм життям»

«Добрий вечір і дуже дякую вам, що ви всі прийшли слухати мою музику, — з такими словами звернувся до тернополян Любомир Мельник. — Вона — це моє життя… Коли я був молодий, я ще не знав, що буду робити. І вийшло так, що піано стало цілим моїм життям. Я не знаю, як це сталося, чому, проте кожен день дякую Богу…

Ця музика, моя безперервна музика, що ви будете чути — це незвична музика. Це зовсім інший світ. Це чистий голос піано, який буде співати для вас…»

У  той час, коли «звичайний» піаніст може виконати максимум 13-14 нот у секунду, Любомир Мельник може грати 19,5 ноти в секунду кожною рукою. Свою музику він називає continuous music (буквально “безперервна гра”). Вона побудована на швидких і складних нотних послідовностях. Піаніст-віртуоз грає, майже не відриваючи ноги від педалі. Завдяки такій швидкості та техніці людське вухо чує музичний потік, але не може розрізнити ноти.

Він народився в Німеччині, куди його батьки, вихідці із Західної України, втекли від червоного більшовицького терору, навчався у Канаді, мешкав у Франції, працював у Паризькій опері.  Майже все своє життя був невизнаний. Світ класичної музики не приймав його. У своїх нечисленних інтерв’ю Мельник розповідав, що йому доводилося голодувати в Парижі, грати в готелях, де його ніхто не слухав. Проте він не здавався і не зраджував  власну, винайдену ним музику, яку називає наскрізною і про яку каже, що це істинний голос фортепіано.  Вона під силу лише йому і не «йде до рук» іншим музикантам. Слава таки прийшла — разом із сивиною на скронях. Йому аплодували у Канаді, Швеції, Англії, Франції, Німеччині, Італії, Польщі і навіть в Австралії. А от в Україні про Любомира Мельника заговорили лише три роки тому.

Любомир Мельник з наймолодшими шанувальниками.

«Якби не був українцем, моєї музики не існувало б…»

Перед виступом у Тернополі Любомир  Мельник відіграв концерти у Львові, Луцьку та Рівному, після нашого міста грав у Вінниці та Києві… Проте попри втому та погане самопочуття, не відмовив у розмові «НОВІЙ…».

Він говорить із помітним «діаспорним» акцентом, проте  коли пропоную перейти на англійську, відмовляється: «Дякую, але мені по-українськи — найкраще…».  Коли ж чує запитання про українське коріння, ввічливо поправляє: «У мене не просто українське коріння. Я сам — українець. Можливо, якби не був ним, моєї музики не існувало б…».

— Пане Любомире, раді вітати вас у Тернополі! Можна сказати, що ви завітали у рідні краї, адже ваші батьки родом із Західної України…

— Так, недалеко звідси, з Коломиї. У ті дуже важкі часи, коли більшовики лютували в Україні, моя мама зрозуміла, що мусить тікати, і разом із татом і родиною вони встигли на останній потяг, що вивіз їх із Коломиї до Німеччини. Це було ще до мого народження…

 —  Як вам вдалося зберегти Україну в серці,  живучи усе життя поза нею…

— То не було тяжко, бо в мені — українська душа. А ще у мене українська доля, у мені живе українська музика, література, мова. Це дуже глибоко звучало в мені увесь час. Я приїжджав в Україну у 1988 році, тоді у 1991 році, після здобуття Незалежності. Всі мали величезну надію, що українці можуть змінити свою країну, але я не знаю, чи це колись буде…

— Нинішня Україна вас розчарувала?

— Я спеціально поїхав у Київ. Те, що там твориться, —  то страшне… Це колись було нормальне, звичайне українське місто, а тепер виглядає, як Китай. Я знаю, про що говорю: я був і в Пекіні, і в Шанхаї, і там все те саме, не відрізниш… І це мене дуже болить. Я люблю наших людей і не можу знести те, що нарід так терпить і поневіряється… Нині я живу у світі, йду від одного міста до другого… Я би дуже хотів жити в Україні, але я не знаю, чи це буде можливо… Побачимо. Але навіть якщо я тут не жию, я є український композитор і піаніст.

 — Ваша музика — це дар чи наполеглива праця?

— Я до своєї музики прийшов давно, ще 1972-74 року. Це був дар від Бога, те, що мені відкрився той спосіб грати на піаніно, це все ніби увійшло у мене…  Я просто дозволяю співати інструменту. Класична музика чи будь-яка інша використовує далеко не всі можливості інструмента. Сила фортепіано, його душа у своїй повноті розкривається тільки в continuous music, в моїй безперервній музиці. Я намагаюся вчити інших, аби вони теж могли так грати, але ще ніхто далеко не пішов. То велика праця і треба любити піано цілим серцем і душею. Я й не знаю, чи я знайду такого учня. Навіть мої діти — а їх у мене двоє — не унаслідували моєї гри. Вони думають, що тато є цікава людина, але грати самим — ні…

—  Світ музики відкрив вас для себе пізно. А перед тим довго не приймав…

— Так, це правда. Світ класичної музики не зрадів тому, що хтось відкрив для них справжній голос інструмента. 40 років —  більш ніж півжиття — я поневірявся без грошей і без роботи, але якось то перемололось… Мене тримало і рятувало тільки те, що я ніколи не дбав за гроші, і що Бог опікувався мною і моєю родиною.  І найбільше — те, що я дуже люблю цю музику. Для мене вона найпрекрасніша музика на світі. Вона як ліки, допомагає краще розкрити себе.   Вона розширює наше розуміння світу, тому важливо, щоб вона існувала.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

Сьогодні Тернопільська обласна рада звільнила Дар’ю Коменду з посади директорки Новосільської спеціальної школи, що в Скориківській громаді...


Рубрика: , Опубліковано: о 20:04


17-18 грудня у Тернополі пройде мистецький фестиваль «Додому на Різдво»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:25


3 грудня на засіданні 45-ї сесії Тернопільської міської ради було затверджено Програму розвитку та підтримки волонтерства на 2025 – 2027 роки...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:19


31-річному раніше судимому жителю Микулинець загрожує до восьми років позбавлення волі за вчинення майнового злочину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:00


17 грудня у Тернополі відбудеться форум «Молодь Ветерани», який стане платформою для об'єднання досвіду та нових ідей...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:17



Теми дня
18 Грудня
15 Грудня
14 Грудня
13 Грудня