1 грудня 1991 року, 25 років тому, 84,18 % українців на референдумі проголосували за Незалежність. Це рішення стало ключовим у становленні Незалежної України, а референдум має повернутися у практику життя як один з кращих методів приймати спільні рішення, вважає міський голова Тернополя Сергій Надал. На його думку, саме референдум 1 грудня надав легітимності голосуванню за Акт проголошення Незалежності України від 24 серпня 1991 року і відновив традицію прямої демократії в Україні.
“На пострадянському просторі це була унікальна подія. Адже ніхто, крім України, не проводив референдуму для підтвердження рішень Верховних Рад республік, — зазначає Сергій Надал. — Питатися у людей — суперечило радянській політичній традиції. Навіть певна частина депутатів демократичного скликання вважала проведення референдуму 1-го грудня недоречним. Однак перемогли прихильники референдуму, а Незалежність стала незворотньою. У протилежному випадку Генеральний прокурор СРСР або ж Верховна Рада СРСР, контрольована ворогами Незалежності України, могли скасувати Акт проголошення Незалежності. У Москві, як і в наш час, могли кричати про “хунту, яка захопила владу”. Саме після референдуму нашу Незалежність першими визнали Польща, Канада, Угорщина. Тож референдум має ідеологічне і міжнародно-правове значення. Ми повернули добру традицію і підтвердили Незалежність.”
На переконання Сергія Надала, референдум не дозволив також згодом реалізувати варіант “добровільного” приєднання України до Росії.
“У нас є приклад так званої союзної держави Росії і Білорусі. Воно відбулося без участі народу Білорусі, — підкреслює Сергій Надал. — Просто підписали договір — і все. В Україні таке було неможливим, хоча окремі політичні сили, зокрема, нині заборонена КПУ та кілька спеціально створених під “союзну ідею” партій, проштовхували таке рішення у парламенті. Однак у більшості українських політиків перед очима були результати, коли у 27-ми регіонах України підтримали ідею незалежності. При цьому у всіх областях, включаючи Схід, ідею Незалежності підтримали 80 % українців. Навіть в Криму та Севастополі було 54,19 % і 57,07 % прихильників Незалежності. Це ще один факт на підтвердження того, що українці були єдиними у своєму прагненні бути вільними. Таким чином, референдум 1 грудня 1991 року унеможливив гібридну окупацію України Росією. Сьогоднішня ж ситуація з окупацією, гадаю, є тимчасовим явищем.”
Сергій Надал з гордістю зауважує, що серед тернополян було найбільше прихильників Незалежності по всій Україні: “Найбільша підтримка Незалежності була у Тернопільській області — 98, 67%. За цим показником ми обійшли, хоча і з невеликим відривом, усіх наших сусідів. Тому кожному з нас є чим пишатися.”
Сергій Надал вважає, що ідею референдумів, тобто всебічного волевиявлення людей, потрібно і надалі всіляко практикувати та розвивати: “На жаль, вже кілька років український парламент не може напрацювати законодавства для проведення місцевих референдумів, хоча саме місцевий референдум був одним із найефективніших способів приймати важливі рішення щодо життя місцевої громади. Такі рішення краще б реалізовувалися, бо кожен член громади відчував би себе одним з активних учасників процесу прийняття рішень.”
Очільник Тернополя переконаний, що український народ давно готовий до широкого впровадження елементів прямого народовладдя. “Мені доводиться інколи чути критичні зауваження. Мовляв, українці, на відміну від поляків, швейцарців чи американців, не готові до прямого народовладдя, — каже Сергій Надал. — Я ж вважаю, що в цих закидах немає жодної логіки. Якщо українець здатний зробити доленосний вибір, про що засвідчили вже дві народні революції, то він точно зможе визначитися у будь-якому місцевому господарському питанні, що стосується його повсякденного життя. Тому обов’язково потрібно переймати добрі практики європейських країн щодо впровадження місцевих референдумів як доброї практики вдосконалення самоврядування.”
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: 1 грудня, мерія, референдум, Сергій Надал, Тернопіль