П’ятниця, 22 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Під колесами потяга загинув відомий громадський діяч, педагог та краєзнавець Богдан Головин

Автор: Опубліковано: 12 Жовтня о 16:15 645


У ці дні скорбота огортає серця багатьох тернополян — ми втратили людину-легенду, яка усе своє життя служила людям і нашому краю, — Богдана  Головина.


Відомий педагог, краєзнавець, історик та громадський діяч відійшов у кращі світи 9 жовтня. 90-річного Богдана Петровича спіткала безглузда смерть — переходив через колію і потрапив під колеса потяга. Йому відтяло руку і ногу… Фатальний перехід через колію, що на вулиці Стадникової,  пан Головин долав щодня по кілька разів, адже мешкав неподалік у приватному секторі. На жаль, той перехід став його переходом у вічність… Богдан Петрович, попри поважний вік, був при чудовому здоров’ї та світлій пам’яті, невтомно трудився і мав ще чимало планів…

Сьогодні, 12 жовтня, Богдана Головина проведуть в останню путь. Поховають славного тернополянина на Микулинецькому кладовищі. Та пам’ять про нього житиме у його книгах, публікаціях, дослідженнях. У його доробку понад 450 статей, нарисів, рецензій, розвідок про українських письменників, науковців, священиків, учасників ОУН-УПА, громадсько-політичних діячів, видав вісім книг (чотири — як укладач), серед них «Молода Просвіта» Тернопільщини» (1997), «Мученики та ісповідники Української церкви XX століття» (2000), «Нації незгасимий смолоскип» (2003), «Гроно вітань щиросердних» (2004). Активно долучився до написання Тернопільського енциклопедичного словника.  Богдан Петрович був почесним головою Тернопільського обласного всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, удостоєний звань заслуженого працівника освіти, почесного члена всеукраїнської «Просвіти» і християнського місійного товариства «Фундація духовного єднання України».

Як згадують нині товариші пана Головина, останнім часом він був надзвичайно піднесений, адже 6 вересня відсвяткував своє 90-річчя. Черговий життєвий рубіж і численні щирі вітання друзів із тієї нагоди додали йому ще більше сил. Богдан Петрович завжди кудись поспішав, завжди  ділився враженнями про нові дослідження. Не так давно заходив і до редакції «НОВОЇ…» — приносив запрошення на святкування ювілею, радів, немов дитина. Не забути його натхненних розповідей про славних діячів культури та релігії, вболівання за просвітянський рух на Тернопільщині.

— Неймовірно шкода, що за останні місяці ми втратили трьох істинно великих тернополян — Богдана Хаварівського, Андрія Клима та Богдана Головина. Вони були патріархами, на яких трималася багаторічна історія відродження України, зокрема, й нашого краю. Це були люди з великим авторитетом, багажем знань, люди з когорти Ігоря Герети, — каже голова правління Тернопільського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» Петро Шимків. — Богдан Головин — просвітянин з великої літери! У 90-их роках пішов на пенсію, тоді й поринув у процес відродження незалежності нашої держави і водночас всеціло присвятив себе просвітянській роботі. Те, що не зміг за радянських часів, надолужив за останні 30 років. Кредо його життя було служіння Україні. Вісім років очолював обласне об’єднання товариства «Просвіта». За каденції Головина наше товариство переживало свій розквіт, набуло величезного розгалуження осередків по області. Він був невгамовний у праці: десь відбувається концерт — сідає на електричку і вже там, відкривають пам’ятник — він перший поспішає, конференція чи якийсь захід далеко від Тернополя — їде, незважаючи ні на погоду, ні на обставини, ні на свій вік. За величезний вклад у розвиток просвітянського руху його нагороджено медаллю «Будівничий України».

Завдяки зусиллям Богдана Петровича маємо у Тернополі назви вулиць Громницького, Лучаківського, бульвар Просвіти, це він на зорі незалежності ініціював зміну старих тоталітарних назв вулиць. Головин був постійно в бігах, водночас — уважний і відповідальний, любив душевно поговорити, дотепно пожартувати. Коли заходила мова про здоров’я, жартував, що вживає вітамін С, і розшифровував: сальце, яйце і винце, тому й так довго живе! Досконало знав німецьку мову, тож коли трохи сердився, переходив на іноземну. Любив грати у шахи, його суперником часто був художник Ярослав Омелян, навіть того останнього дня вони ще зіграли партію… А ще Богдан Петрович вирізнявся надзвичайною пунктуальністю, мабуть, так був вишколений на роботах у Німеччині. Траплялося, запізнюся я на п’ять хвилин, а він показує на годинник і додає жартома своє «традиційне»: «У Тернополі три чоловіки запізнюються, у тому числі Шимків».

Богдан Петрович любив згадувати, як його звільнили з посади директора школи за те, що пішов колядувати. У душі він був великим педагогом, навіть стиль спілкування у нього був учительський: ставив запитання і відповідав на нього. А ще його неймовірна шляхетність, галантність! Він чи не єдиний у Тернополі зберігав традицію цілувати жінці руку.

Жив самотньо у своїй хатині за колією, його дружина Ірина померла кілька років тому. У них є дві доньки, троє онуків, правнук. Саме завдяки дружині Богдан Петрович заглибився у дослідження історії репресованої церкви. Пані Ірина походила зі священичого роду Кордубів. Коли у 90-их роках з’явився доступ до архівів, Головин взявся досліджувати історію дружининої родини, а потім почав збирати матеріали про їх соратників. Так і вийшла у світ дорога його серцю книга «Мученики та ісповідники Української церкви XX століття». Богдан Петрович співпрацював з місцевою єпархією УГКЦ, його добре знали покійний владика Михаїл Сабрига, нинішній митрополит Василій Семенюк. Останнім часом досліджував життя отця Хмільовського, на жаль, так і не встиг написати книгу… Ми обов’язково будемо продовжувати справу Богдана Петровича. Його світле ім’я назавжди у наших душах!

Під час святкування 90-річчя Богдана Головина.
Під час святкування 90-річчя Богдана Головина.

Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада