Вівторок, 03 грудня 2024
• “Це була зразкова сім’я…” Ворожий безпілотник забрав життя тернополянина Віталія Ременця • Нічна атака “шахедом” по Тернополю: загинув 45-річний чоловік, є також важкопоранені • Латвійські партнери передали два автомобілі для військовослужбовців Тернопільщини • “Обірвалося на полі бою молоде життя …” Загинув захисник Євгеній Гнидка • Вбивство у Тернополі: грабіжник увірвався в будинок і зарізав подружжя… • Ресторани Тернополя забезпечують військових додатковим харчуванням • Вчителів запрошують взяти участь у проєкті «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» • Бучацька громада прощається із захисником Русланом Грицівим • 199 дітей цьогоріч розшукували поліцейські на Тернопільщині • Четверта смерть через гриби: сім’я на Тернопільщині втратила 13-річну дівчинку • У Тернополі віддали шану жертвам голодоморів в Україні • У Тернополі виступить “Лісапетний батальйон” • У Тернополі автобус наїхав на 23-річного хлопця • Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл
Сергій Надал запропонував власне бачення, як зробити тарифи на газ дешевшими для людей

Автор: Опубліковано: 18 Травня о 17:08 19


В Україні проводять перевірку отримувачів субсидій та пільг на комунальні послуги. Дехто може їх втратити.


Натомість міський голова Тернополя Сергій Надал запропонував свій рецепт, як зробити тарифи на газ прийнятними для населення і зменшити соціальну напругу. Суть така: треба забезпечувати людей газом власного видобутку і скасувати ренту на видобуток газу.

Хто відповідальний за подорожчання?

Тема державної допомоги і субсидій знову стала актуальною у зв’язку з черговим підвищенням тарифу на природний газ. З 1 травня цього року Національна комісія з питань регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг ( НКРЕКП) запровадила нові тарифи, зокрема, для комунальних теплогенеруючих підприємств, що у підсумку призведе до підвищення вартості тепла та гарячої води.

Причиною різкої зміни тарифів стало рішення про вирівнювання ціни на газ для приватних, комунальних і промислових споживачів. Раніше приватному споживачеві 1200 кубометрів газу під час опалювального сезону надавали за пільговою ціною — приблизно 3,6 грн./куб, а що було спалено понад норму, — продавалося за ціною 7,1 грн./куб. Нова система передбачає одну ціну — на рівні 6,9 грн./куб. Формально вартість газу стала для людей навіть дещо нижчою. Проте, якщо врахувати середні норми споживання, то вона суттєво зросте. Особливо — в опалювальний сезон. Найгірше комунальним підприємствам, яким доводиться забезпечувати теплом та водою міста. Різке підвищення ціни на газ створює в місцевому бюджеті Тернополя “дірку” у межах 180 тис. грн. у місяць. Приблизно стільки коштує капітальний ремонт даху багатоповерхівки.

При цьому в НКРЕКП проблеми традиційно перекинули “на місця”, мовляв, погано утеплюєтеся і надто повільно проводите реформу ЖКГ. Черговий раз місцеві органи самоврядування опинилися заручниками центру. Варто передусім зауважити, що, наприклад, у Тернополі система опалення до початку 2000-их була приблизно на 70-80 % зношена. Втрати тепла складали близько 65 %. Реальна реформа почалася лише з обранням міським головою Тернополя Сергія Надала. При ньому, починаючи з 2011 року, запроваджені цільові програми з підвищення енергоефективності міста. Оновлювалися паливні, замінювалися труби, котли. Завдяки цим заходам місту вдавалося економити кошти і подавати гарячу воду навіть тоді, коли решта України була відключена. Очевидно, що у майбутньому програма з масштабної термомодернізації Тернополя, розпочата міським головою, дозволить утримувати комунальні рахунки у прийнятних межах для населення. Проте значна частина тернополян уже тепер буде змушена подавати заявки на субсидії.

Кого перевіряє держава?

Тут може виникнути багато запитань. На центральному рівні посилили перевірку отримувачів субсидій і комунальних пільг. Зокрема, право на субсидію можуть втратити ті, хто у період за 12 місяців до подання заявки на пільгу здійснив покупку на 50 тис. грн., а також ті, хто приховує додатковий дохід. Перевірятимуть, зокрема, наявність депозитів у банках, чи не здається в оренду житло, на яке оформлена субсидія, тощо.

Таку перевірку прописали у меморандумі з МВФ. На сьогоднішній момент провели перевірку близько 5 % отримувачів субсидій і пільг. 250 тисяч (!) українців уже втратили право на пільгу. За планом уряду, за рахунок перевірок у центральний бюджет сподіваються отримати додатково 5 млрд. грн. вже цього року. Чи отримають?

У Пенсійному фонді, наприклад, скептично ставляться до очікуваних результатів таких перевірок. За словами заступника голови Пенсійного фонду Миколи Шамбіра, його установа теж регулярно проводить перевірки, але значних порушень не виявляє. Очевидно, головною проблемою буде те, що досі немає чіткої системи оцінки “додаткових доходів”. Відтак цілком чесні громадяни можуть мати проблеми з отриманням субсидій.

Як урятувати ситуацію?

Міський голова Тернополя Сергій Надал неодноразово звертав увагу на неефективність тарифної системи, коли все вирішується на рівні  НКРЕКП. На його переконання, тарифи повинні встановлювати на місцях, бо саме тут можуть найкраще оцінити можливості людей по сплаті. Крім того, місцевим органам самоврядування потрібно виділяти більше ресурсів на проведення необхідних реформ в ЖКГ.

“На сьогоднішній день місто робить усе можливе для того, щоб зменшити споживання. Наші головні вороги — це брак ресурсів і час. Якби місцеві бюджети мали достатньо ресурсів, наприклад, можливість залишати більше податків, якби ми мали на модернізацію більше часу, то зменшили б споживання газу в рази. Так, ми це сьогодні робимо і подекуди вже досягли економії у трикратному розмірі. Але для таких масштабних змін потрібен час”, — зазначив Сергій Надал в одному з коментарів.

Крім того, на переконання очільника Тернополя, потрібно шукати механізми для зниження тарифу для комунальних підприємств, принаймні до часу завершення модернізації системи ЖКГ.

“У даний час підприємства теплокомуненерго в Україні споживають близько 7 млрд. кубометрів газу. Ще 12 млрд. споживають населення і бюджетні установи. Разом це 19 мільярдів, і приблизно стільки ж, 19 мільярдів, є в Україні газу власного видобутку. Рентна плата у ціні на цей газ складає близько 50 %. Комунальним підприємствам потрібно надавати газ власного видобування і при цьому скасувати або принаймні суттєво знизити ренту на видобуток такого газу. Тоді й вартість газу для населення буде на 50 % меншою. Це дозволило б втримати ціни на прийнятному рівні і провести необхідні реформи у системі ЖКГ, а відтак і народногосподарському комплексі”, — переконаний міський голова Тернополя.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У ніч з 1 на 2 грудня під час російської атаки на Тернопіль ворожий безпілотник влучив у багатоповерхівку...


Рубрика: , , Опубліковано: о 22:29


У ніч на понеділок, 2 грудня, російські окупанти завдали удару по багатоповерхівці в Тернополі. Внаслідок атаки загинув 45-річний чоловік, ще троє людей доправили до лікарень...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:53


У п’ятницю, 29 листопада, заступник мера Марупе (Латвійська Республіка) передав два транспортні засоби для військовослужбовців з Великоберезовицької громади, які боронять нашу державу на фронті...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:41


На фронті загинув захисник із Бучацької громади Євгеній Гнидка...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:40


Продовжено відбір на програму з навчання та працевлаштування ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин «Разом»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 22:10



Теми дня
2 Грудня
30 Листопада
28 Листопада
25 Листопада
24 Листопада