Незважаючи на людські смерті, сотні рятувальників та мільйони гривень, що виділені з Державного бюджету на подолання екологічної катастрофи, на Львівщині продовжують горіти сміттєзвалища. У ніч на 18 червня знову загорілося сумнозвісне Грибовицьке сміттєзвалище. Сталися також загорання на сміттєзвалищах у Самбірському районі, біля міст Стрий та Жидачів. У той же час на Тернопільщині, зокрема, на рекультивованому Малашівському полігоні, почали висаджувати дерева. Про це редакції розповів сільський голова Малашівців Володимир Корнутяк.
Рекультивація Малашівського полігону здійснюється постійно, на Грибовицькому – не проводилася ніколи
Завдяки сучасним технологіям та регулярному фінансуванню з бюджету Тернополя Малашівський полігон сьогодні нагадує облагороджену територію, а не сміттєзвалище. Натомість влада Львова розглядає Грибовицьке сміттєзвалище не інакше, як “ворожу територію”, призначену лише для необмеженого звалу сміття.
— На нашому сміттєзвалищі систематично проводять рекультивацію, тут ніде не горить, немає нестерпного чи навіть різкого запаху. Тепер верхні шари засипаємо сумішшю, потім будемо засипати землею і проводити висадку дерев, – розповів голова Малашівської сільської ради Володимир Корнутяк.
У свою чергу, міський голова Тернополя Сергій Надал зазначив:
— У Тернополі затверджений проект рекультивації Малашівського полігону, який пройшов також державну експертизу. Перед тим, як складати такий проект, міська рада вивчила досвід відповідних робіт у Польщі, Угорщині та Австрії. На підставі досвіду цих європейських країн, які наразі володіють найсучаснішими методами рекультивації, Тернопільська міська рада розробила свій проект. З того часу в місті на повну запрацювала схема санітарного очищення Тернополя та проект рекультивації Малашівського полігону, а відтак ситуація зі сміттям у нас абсолютно контрольована і прогнозована.
На що іде мільйон гривень щороку
Міський голова Львова станом на червень 2016 року заявляє, що на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища треба не менше 40 мільйонів євро, які він планує взяти у вигляді кредиту в Європейського інвестиційного банку і які згодом має віддавати громада Львова. Хоча ще у 2006 році вже тоді чинний міський голова Львова Андрій Садовий пообіцяв мешканцям Малих Грибовичів вирішити проблему найбільшого в Західній Україні сміттєзвалища. Тоді він такий стан справ на сміттєзвалищі у Грибовичах порівняв із “відкритим Чорнобилем”. Проте і досі, через 10 (!!!) років, не виконав жодної з обіцянок, що у підсумку призвело до людських жертв та екологічної катастрофи.
Натомість, за повідомленням міського голови Тернополя Сергія Надала, Тернопільська міська рада щороку виділяє з міського бюджету кошти на рекультивацію Малашівського полігону. Тому його рекультивація відбувається поетапно, згідно із затвердженим планом.
— Щороку на рекультивацію у Малашівцях ми виділяємо з міського бюджету близько мільйона гривень. Крім того, розуміючи свою відповідальність перед громадою села, виділяємо також певну суму коштів для забезпечення соціально-побутових потреб мешканців Малашівців, — зазначив Сергій Надал. — Більше того, ми не розглядаємо Малашівський полігон тільки як сміттєзвалище, куди вивезли сміття і забули, ми розглядаємо його як полігон, де відбуватиметься сортування й переробка сміття вже у найближчій перспективі, і постійна рекультивація території.
У Львові, ймовірно, вода містить домішки, а на Тернопільщині – придатна до споживання
Щодо ситуації із забрудненням води та повітря, то через Грибовицьке сміттєзвалище на Львівщині вже небезпечно пити воду.
— Екологічна інспекція взяла проби води, ґрунту та повітря з Грибовицького сміттєзвалища. Попередні результати показали, що є сильне забруднення. Людям із навколишніх сіл не рекомендовано пити воду з криниць, — повідомив директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.
Що ж з питанням питної води у Тернополі? Згідно з даними “Водоканалу” та санепідстанції, за останніх 30 років не зафіксовано жодного факту негативного впливу Малашівського полігону на якість питної води у Тернополі та навколишніх селах. Цей же висновок підтвердив начальник управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА Орест Сінгалевич:
— Малашівський полігон перебуває під постійним моніторингом екологів, і я можу з впевненістю заявити, що ситуація на сміттєзвалищі завдяки рекультивації стабільна і безпечна. Тобто, на сьогоднішній день якщо не максимум, то близько до цього зроблено, щоб цей об’єкт якнайменше шкодив довкіллю і людям, які проживають там.
Малашівський полігон дасть нові робочі місця та дешеву електроенергію
Мешканці Малих Грибовичів під Львовом мріють лише про одне – щоб сміття перестали вивозити на їхні городи. Натомість мешканці наших Малашівців отримали шанс на нові робочі місця, а тернополяни можуть мати дешеву електроенергію. Це пов’язано з тим, що, за повідомленням міського голови Тернополя Сергія Надала, на Малашівському полігоні вже готовий працювати американський інвестор.
— Хочу підкреслити, що вже з’явився американський інвестор, який готовий на Малашівському полігоні “витягувати” газ. Це підприємство може перетворювати газ в дешеву електроенергію, а також створить нові робочі місця. Крім того, у планах Тернопільської міської ради встановити там сміттєсортувальну лінію чи якийсь інший об’єкт, що буде займатись цивілізованою обробкою твердих побутових відходів, – заявив міський очільник Тернополя Сергій Надал.
За його ж словами, згідно з діючим законодавством будь-що, що пов’язане із сміттям — сміттєвий полігон, сміттєсортувальна лінія чи завод — може бути тільки за межами населеного пункту. А для того, щоб розмістити будь-який об’єкт, має бути виділена й закріплена земельна ділянка. Виділення та закріплення таких земельних ділянок за межами населених пунктів є компетенцією обласних адміністрацій. У Тернополі процедура оформлення земельної ділянки під Малашівським полігоном зрушилась з місця, за що треба подякувати нинішньому голові Тернопільської ОДА Степанові Барні, з яким у мерії у даному питанні є повне взаєморозуміння. Вже розроблений перший проект землеустрою, і найближчим часом земля буде закріплена та узаконена за Тернопільською міською радою.
Таким чином, через непрофесіоналізм місцевої влади Львова та Львівщини сусідню Львівську область можуть визнати зоною екологічного лиха в Західній Україні. Натомість влада Тернополя і Тернопільщини показує приклад не тільки сусідам, а й всій Україні, як треба вирішувати “сміттєву” проблему.
Джерело: НОВА Тернопільська газета