Четвер, 21 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Степан Барна: «Нині на селі можна заробити більше, ніж поневіряючись на заробітках за кордоном»

Опубліковано: 28 Березня о 12:00 284


Про те, які напрямки отримають найбільше фінансування, нашому виданню розповів голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна.


У минулому числі «НОВОЇ…» ми повідомляли про два мільярди гривень інвестицій з різних джерел, які мають надійти на Тернопілля у 2018 році. Значна частина цих коштів передбачена для сільської місцевості. Про те, які напрямки отримають найбільше фінансування, нашому виданню розповів голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна. 

179 млн. грн. — на сільську медицину!

— Реформа медичної галузі, що нині відбувається в Україні, насамперед кардинально змінить сільську медицину. А які джерела фінансування цих процесів?

— За ініціативою Президента України Петра Порошенка з повернутих до Держбюджету півтора мільярда доларів близько 5 млрд. грн. спрямовано на сільську медицину, з них близько 179 млн. грн. отримає Тернопільська область.

Ми ставимо перед собою завдання вирішити за допомогою цих коштів дві головні проблеми — підвищити рівень надання послуг у сільській медицині та статус лікаря. На першому етапі ми створили електронний реєстр пацієнтів і забезпечили майже 900 тисяч осіб спеціальними картками. Другий етап — ремонт у 45 лікувальних закладах області у сільській місцевості на загальну суму 17 млн. грн. А на черзі — створення мережі амбулаторій. До неї увійдуть 195 амбулаторій загальної практики сімейної медицини на всій території області, в тому числі 17 амбулаторій типу Ц (районних центрів первинної допомоги), 76 амбулаторій групової практики на 3-4 лікарі та 102 амбулаторії моно-практики, у яких будуть працювати 1-2 лікарі. Паралельно з ними ще будуть працювати ФАПи, а нині їх в області 734.

Для завершення формування мережі необхідно збудувати 18 нових амбулаторій загальної практики сімейної медицини на місці тих, які непридатні до реконструкції (розміщені в колишніх стайнях чи інших непридатних приміщеннях), з них 11 амбулаторій на 1-2 лікарів з житлом, 4 таких амбулаторії без житла та 3 амбулаторії на 3-4 лікарів. Крім того, плануємо провести реконструкцію у 74-ох амбулаторіях, закупити обладнання на загальну суму 80 млн. грн., 134 автомобілі для первинної допомоги (в розрахунку — на кожну амбулаторію) та забезпечити житлом 35 лікарів. Це — наше пріоритетне завдання.

— Очевидно, що сільська медицина стикається з проблемою дефіциту працівників…

— Так, це також одна з найгостріших проблем у сільській медицині. Нині в області створено 643,5 штатних посад лікарів загальної практики-сільської медицини, з них 76 посад залишаються вакантними. Ми зацікавлені у тому, щоб туди прийшли працювати молоді люди, і вже ведемо відповідні переговори з медичним університетом та профільними коледжами.

— Напевно, для молодих фахівців відразу виникне два запитання: забезпечення житлом і гідна оплата праці?

— Щодо першого, то, як я вже сказав, нові амбулаторії будуть будуватися з житлом. Ну, а заробітна плата тепер залежатиме від кількості декларацій пацієнтів, яких буде обслуговувати цей медичний працівник. За нашою стратегією, з 1 квітня починаємо процес укладання декларацій з сімейними лікарями і плануємо до кінця березня перетворити лікувальні установи на комунальні некомерційні підприємства. Ми розглядаємо для них три джерела фінансування:

  1. Держбюджет.
  2. Місцеві бюджети.
  3. Власні ресурси.

У перспективі розглядаємо ще й четверте джерело надходжень — страхову медицину.

Хочу наголосити, що медична реформа, яка нині здійснюється в Україні, має дві головні складові — екстериторіальність (тобто людина може лікуватися, де захоче) та гроші йдуть за пацієнтом. Наразі маємо ситуацію, коли, згідно з соціальними опитуваннями, медицина на першому місці за рівнем корупції, тож хочемо зробити так, щоб лікар був зацікавлений займатися пацієнтом не лише тоді, коли той поклав у кишеню медичного халата умовну «шоколадку». Вже сам прихід цього пацієнта стане «шоколадкою» для лікувального закладу, адже за ним до закладу надійдуть і бюджетні кошти.

Тваринництву і кооперативному руху — максимальна увага

— Наскільки велику допомогу отримає від держави цьогоріч сільське господарство?

— Вперше за роки незалежності держава виділила на підтримку сільського господарства величезну суму — 6,3 млрд. грн., з них 4 млрд. грн. — на розвиток тваринництва, 1 млрд. грн. — на розвиток фермерських господарств, 1 млрд. грн. — на здешевлення с/г техніки і 300 млн. грн. — на розвиток садівництва та виноградарства.  І тут треба чітко розуміти, що диференційованого розподілу цих коштів по областях немає, тож скільки коштів ми зможемо залучити на Тернопілля, стільки і отримаємо. Гроші будуть розділені на три складові — на придбання сільськогосподарської техніки, а також на підтримку тваринництва та кооперативного руху.

Дуже добрі умови для тих, хто займається тваринництвом. Ми розуміємо, що найголовнішою проблемою цієї галузі є відсутність коштів  на будівництво тваринницьких комплексів. Отож, програма пропонує відшкодування 25% витрат на будівництво, а також відкриття кредитної лінії на таке будівництво під 3% річних на 5 років. Передбачена також компенсація на утримання корів та молодняку ВРХ. Крім того, програма допомоги тваринницькій галузі передбачена і в обласному бюджеті.

На підтримку фермерів і функціонування кооперативів у Держбюджеті передбачено мільярд гривень, тому ми активно працюємо над підтримкою діючих та створенні нових кооперативів. У кожному районі при управліннях АПК створено «гарячі лінії» для фермерів та сільгоспвиробників, яким надають консультації з цього питання.

Уже є позитивні приклади кооперативного руху. Так, на третій рік діяльності одного з місцевих кооперативів його засновники з двох гектарів землі продали польській фірмі, що займається заморожуванням овочів і фруктів, ревеню на суму 500 тис. грн. Знаю, що ця фірма також закуповує малину за вигідною для виробників ціною. Тобто, хочу продемонструвати на цих прикладах, що нині на селі власною працею можна заробити більше, ніж поневіряючись на заробітках за кордоном.

Мільярд гривень — на сільські дороги за три роки

— Погана якість доріг — загальнодержавна проблема, а в сільській місцевості вона ще гостріша. Які кошти передбачені на розв’язання цього питання?

— Загальна протяжність доріг на Тернопіллі — близько 5 тис. км, з них 1500 км — дороги державного, а решта — місцевого значення. З 1 січня 2018 р. дороги місцевого значення передані на обслуговування Тернопільській облдержадміністрації. Протягом перехідного періоду ними буде опікуватися Служба автомобільних доріг України в Тернопільській області. З 1 квітня ми плануємо запустити стратегію поточного ремонту доріг у сільській місцевості, тобто не вкладати всі передбачені кошти в ямковий ремонт, а в результаті не отримати нічого, а залучати частину грошей на поточний ремонт певних дорожніх напрямків у районах області. Треба чітко усвідомлювати, що у кожному районі є три-чотири таких ключових напрямки і за наступні три роки ми плануємо їх всі відремонтувати. Загалом за три наступні роки ми плануємо вкласти в сільські дороги 1-1,2 млрд. грн.

Ми виділяємо і дві головних проблеми у цих масштабних роботах — наявність підрядників та якість виконання ремонтів з відповідною гарантією. Неприйнятною є ситуація, коли ми торік вклали кошти у ямковий ремонт, а нині ті дороги зійшли разом зі снігом. Тому велику увагу приділяємо саме контролю робіт та гарантії якості.

Щодо підрядників, то зважаючи на те, що ремонти доріг у таких масштабах будуть відбуватися по всій Україні, ця проблема набуває ключового значення. Тому нині дуже важливо, щоб якомога більше профільних фірм зайшли до області, а ми готові надавати майданчики та умови для розвитку.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада