7 лютого у Тернопільському міськрайонному суді відбулося друге засідання по резонансній справі щодо вбивства 17-річної Іринки Мукоїди з Вишнівця. На лаві підсудних — 16-річний Василь Гнатюк, якого захищають три адвокати. У залі — названі батьки Іринки Мукоїди зі своїм представником. Слухання справи по суті ще не розпочалося, відбуваються лише попередні засідання. За клопотанням сторони обвинуваченого розглядатимуть справу колегіально два судді та три присяжних (звичайні громадяни). Список присяжних затверджений Тернопільською міською радою у 2016 році і ці громадяни при необхідності беруть участь у справах, що розглядають місцеві суди. На нинішнє засідання прибуло сім присяжних: Володимир Гринда (священик УГКЦ, депутат Тернопільської міської ради), Петро Левицький (головний лікар КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр»), Ольга-Марія Чорна (КП «Тернопільміськтеплокомуненерго», оператор комп’ютерного набору), Ігор Лебідь (приватний підприємець), Віталій Когут (лікар-хірург, завідуючий операційним відділенням Тернопільської міської комунальної лікарні), Олександр Петльований (КП «Міськавтотранс», фахівець з фінансово-економічної безпеки) та Світлана Балук (КП «Еней», заступник директора з питань виробництва). Власне серед них оберуть трьох, котрі безпосередньо судитимуть Василя Гнатюка, та двох запасних. Щоб з’ясувати, чи не мають присяжні упередженої позиції щодо підсудного, та й справи загалом, упродовж засідання учасники процесу мали можливість задати їм запитання.
Найбільш прискіпливими адвокати підсудного були до отця Володимира Гринди. «Як релігія і церква ставиться до такого поняття, як «вбивство»? Чи є це смертним гріхом?» — зокрема, запитував один із захисників Василя Гнатюка. «Усе залежить від наміру людини: добровільно чи недобровільно вона це вчинила», — висловив свою думку священик. Після ряду запитань до присяжного від захисників Гнатюка суд прийняв рішення про його відвід.
Заявляли адвокати і про відвід ще двох присяжних — Ольги-Марії Чорної та Петра Левицького, але суд відмовив. Захисникам Гнатюка здалося, що Ольга-Марія Чорна може бути упередженою, оскільки не хотіла озвучувати своє місце роботи і надто емоційно реагувала на запитання, а Петро Левицький — через те, що бачив новини про вбивство у Вишнівці та чув оприлюднений раніше поліцією запис телефонних розмов між підсудним та його рідними. Отож, автоматизована система документообігу суду обере трьох постійних присяжних та двох запасних серед шести кандидатів, котрі залишилися. На наступному засіданні будуть оголошені їхні прізвища.
Згідно ст. 386 КПКУ «Права і обов’язки присяжного» присяжний має право:
1) брати участь у дослідженні всіх відомостей та доказів у судовому засіданні;
2) робити нотатки під час судового засідання;
3) з дозволу головуючого ставити запитання обвинуваченому, потерпілому, свідкам, експертам, іншим особам, які допитуються;
4) просити головуючого роз’яснити норми закону, що підлягають застосуванню під час вирішення питань, юридичні терміни і поняття, зміст оголошених у судовому засіданні документів, ознаки злочину, у вчиненні якого обвинувачується особа.
Василеві Гнатюку оголошено підозру за п. 10 ч.2 ст.115 ККУ «Умисне вбивство» (поєднане із зґвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом, карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі) та ч.3 ст. 153 «Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом» (карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років).
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Іринка Мукоїда, Василь Гнатюк, суд