П’ятниця, 22 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Термомодернізація — єдиний метод зберегти гроші тернополян в умовах високих тарифів

Автор: Опубліковано: 6 Липня о 14:48 43


З 1 липня в Україні зросли тарифи на гарячу воду та теплопостачання.


Оскільки міська влада не може впливати на розмір тарифів, бо їх встановлюють “у центрі”, вона робить усе можливе, щоб споживати менше дорогої енергії, економити кошти тернополян, зберігши при цьому тепло і гарячу воду в оселях. Саме в цьому полягає масштабна програма термомодернізації, запроваджена кілька років тому міським головою Тернополя Сергієм Надалом.

Як обігріти «хрущовку»

Як відомо, Тернопіль дуже постраждав внаслідок Другої світової війни. У радянські часи знайшли тимчасове вирішення житлової проблеми — почали активно будувати “хрущовки”. Їх річні тепловтрати до цих пір складають більше 200 кВт год./кв.м. Левова частка житлового фонду Тернополя припадає саме на такі будівлі. Після термомодернізації тепловтрати зменшуються у 5-6 разів. Термомодернізація включає утеплення будинку, встановлення необхідних теплолічильників, регуляторів тепла і тиску, оновлення системи опалення. Таким чином вирішується не лише проблема втрати тепла, а й проблема регулювання. У такому будинку однаково тепло як на нижніх, так і на верхніх поверхах. Не потрібно відчиняти восени і навесні вікна, щоб у квартирах було прохолодніше. Встановлені індивідуальні теплові пункти дозволяють зменшувати і збільшувати подачу тепла залежно від температури повітря. От і виходить, що, попри збільшення тарифів, у тих будинках, де вже проведено термомодернізацію, рахунки зменшуються на 20-30%. Загальна ж економія подекуди сягає 60%.

Європейські технології в Тернополі

У 2016 році для міського голови Сергія Надала та його команди пріоритетом є якраз термомодернізація. По суті, цей пріоритет існував давно — відразу з обранням ще у першій каденції. Ще тоді, шість років тому, міський голова розумів, що тарифи будуть зростати, — така реальність, через це пройшли усі наші сусіди. Масштабна програма термомодернізації потребувала значної підготовки — пошуку коштів, вивчення досвіду. Саме цим і займалася команда Сергія Надала — шукала інвесторів, запускала пілотні проекти, вивчала досвід і впроваджувала його спочатку у школах, лікарнях, окремих будинках, що дозволяло економити і перевірити на практиці отриманий досвід. Зокрема, у ЗОШ №26 ще у 2015-ому вдалося зменшити споживання тепла на 36 % порівняно з аналогічними будівлями. Все це — наші збережені кошти.

16 червня 2016-го міськрада затвердила схему теплопостачання міста Тернополя на 2016-2022 роки, визначивши перелік будинків (705), де будуть встановлені теплолічильники. КП “Тернопільміськтеплокомун-
енерго” бере участь відразу в трьох інвестиційних проектах донорських організацій, які передбачають  встановлення теплових лічильників у складі індивідуальних теплових пунктів, що дозволяє забезпечити не тільки економію на рівні до 60%, а й цілодобове постачання гарячої води. Зокрема, у рамках проекту Demo UkrainaDH буде встановлено 10 ІТП, 182 планують встановити за рахунок коштів ЄБРР,  311 – за кошти Світового банку.

Вчимося економити разом

Проте, справа скорочення споживання тепла  не може просуватися лише з ініціативи мерії. У Тернополі діє Програма енергоефективності, енергозбереження та термомодернізації будівель житлового фонду на 2015-2020 роки. Програма передбачає реалізацію заходів з термомодернізації житлових будинків на умовах співфінансування (70% — кошти міського бюджету, 30% — кошти співвласників).

схема

Мешканці гуртожитку, що на вул. Лук’яновича, 1, у жовтні 2015 р. встановили індивідуальний тепловий пункт, який дав можливість економити 60% коштів. Витрачені кошти люди окупили за перші чотири місяці. Здійснено також утеплення стін в будинках на вул. Лисенка, 6, бульв. Д. Галицького, 16, вул. Лучаківського, 12а, вул. Оболоня, 19, вул. Текстильній, 2. Замінено вікна в будинках на вул. Київській, 10, пр. Злуки, 59, вул. Горбачевського, 2а. Станом на перше липня цього року мешканці ще 17 будинків виявили бажання реалізувати енергоефективні заходи: завершено роботи щодо заміни вікон на сходовій клітці в будинках на вул. Чалдаєва, 10, вул. Бродівській, 50, вул. Київській, 10, вул. Лучаківського, 12а, пр. Злуки, 39; розпочато роботи з утеплення фасаду житлового будинку на вул. Чумацькій, 27; виготовлено проектну документацію за кошти мешканців щодо виконання робіт із утеплення будинків за адресами: вул. Лисенка, 6, вул. Підкови, 6, вул. Підкови, 10, вул. Ділова, 2, вул. Б.Хмельницького, 21а, вул. Руська, 35, вул. Глибока, 25, вул. Володимира Великого, 1, вул. Ст. Будного, 20. Виготовлено документацію із заміни вікон та освітлення в місцях загального користування  будинків на вул. Лепкого, 11 та вул. Лук’яновича, 2. Розуміючи, що до зими часу обмаль, міська рада збільшила фінансування програми майже удвічі — з 3 до 5 млн.грн.

Загалом же, за підрахунками, Тернополю необхідно залучити близько 200 млн. євро, щоб повністю модернізувати житловий фонд. Над цим активно  працює міський голова Сергій Надал. Саме на це спрямовані численні заходи, на які запрошують інвесторів, а також вивчення досвіду міст-побратимів. У Тернополі вже діють ресурсні центри з підтримки об’єднань співвласників будинків, де надають всебічну допомогу управителям будинків і допомагають економити. 13-14  липня, в рамках проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні”, у Тернополі відбудеться семінар для Ресурсних центрів з підтримки ОСББ з питань чистої енергії. Управлінню ЖКГ надано дозвіл на отримання кредиту до 28,0 млн. євро від Європейського інвестиційного банку для проведення глибокої термомодернізації закладів освіти.

У сукупності усі ці заходи дозволяють вирішувати проблему комплексно. Тарифи зростають незалежно від нашої волі і незалежно від міської влади, яку ми обирали, але, що можна констатувати точно, голова Тернополя вже кілька років докладає максимальних зусиль, щоб тернополяни не лише менше платили, а й не мали проблем з теплом і водою у майбутньому. Очевидно, що без активної громади Сергію Надалу буде важко здійснювати реформи, тому треба згадувати досвід наших дідів, коли громада допомагала будувати школи, церкви, читальні і бібліотеки. Всі розуміли, що це спільна справа. Такою ж справою сьогодні для Тернополя є енергоефективність і термомодернізація. На початку — це незрозумілі слова, які, проте, дають відчутну економію взимку для тих, хто задумувався над ними влітку.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада