Уже незабаром — у суботу, 2 червня, Тернопіль стане центром борщівської вишивки та зустрічі майстринь та гостей з різних куточків України. В Українському Домі “Перемога” о 12. 00 відбудеться презентація відшитих зразків Всеукраїнського вишивального проекту “Відродження борщівської сорочки”. «Вишити, щоб відродити, цінувати та любити» — таким є головне гасло проекту. Авторка проекту — Майя Юркевич, захід відбувається за сприяння Тернопільської міської ради. Вхід на презентацію — вільний, дрес-код — вишиванка.
Славнозвісна “чорна” борщівська вишиванка — не просто мода чи забаганка, а вже бренд південного краю Тернопільської області, тож не дивно, що охочих помилуватися нею чи й придбати завжди вистачає. От тільки самі вишиванки ще рік-два і закінчаться: розпродуються-розлітаються по світу (на початку 90-их років безцінне чорне вишиття масово викуповували і вивозили у приватні та музейні збірки США i Канади, нині і серед українських нуворишів стає «престижно» придбати до колекції пару-трійку «борщівок»). Автентичних борщівських вишиванок по селах щороку більше не стає, а бажаючі їх придбати збільшуються в геометричній прогресії. Проте не все так погано. Нині є всі підстави сподіватися на те, що у «житті» «чорної вишиванки» настала-таки біла смуга. Скажімо, у Тернополі уже майже рік діє Школа борщівської народної сорочки, заснована небайдужими майстринями-вишивальницями Вікторією Кривоніс, Ларисою Овчарук та Майєю Юркевич.
— Вперше в Україні, зазначає авторка та кураторка проекту Майя Юркевич, ми представимо 22 полотна — фрагменти борщівських автентичних сорочок, які відтворили 24 українські майстрині. За основу взято схеми деталей борщівських сорочок Борщівського обласного краєзнавчого музею із книги Людмили та Олексія Покусінських “Борщівська народна сорочка”, які дослідили та відтворили самі ж автори. Упорядник схем – майстер художньої вишивки Вікторія Кривоніс. Верхоплут, колодки, кафасор, “битим” знову ожили на полотні руками сучасних українських жінок-Берегинь! Розмір кожного полотна — 30х40 см. Це визначна культурна подія для нашого міста, та й держави загалом. Обіцяємо: буде цікаво, адже раніше такого ніхто не створював!
У вас буде чудова нагода вживу познайомитися та поспілкуватися з талановитими учасницями-майстринями. Тож усі, хто завітає на презентацію проекту, матиме змогу безоплатно відвідувати майстер-класи та лекції з вишивки за участю майстринь, які проводитимуться в рамках експозиції. Виставка відшитих полотен в Українському Домі «Перемога» триватиме до 23 червня, а опісля будуть організовуватися мобільні виставки по Україні і не лише…
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: борщівська вишиванка, Тернопіль