Щоб пригадати, чим цей рік нас схвилював, стривожив, розчарував і потішив. Детальніше у нашій добірці.
Перемога року
Патрульна поліція Тернополя. 12 березня на Театральному майдані 209 патрульних поліцейських склали присягу на вірність народу України. Патрульні пройшли 10 тижнів інтенсивної підготовки і тренінгів на базі Львівського університету внутрішніх справ. Їх навчали найкращі викладачі та тренери України та країн-партнерів і вже ввечері того ж 12 березня патрульні вийшли захищати тернополян. Кожен четвертий у формі патрульного – дівчина. Понад 80% – з вищою освітою. Начальником Управління патрульної поліції у Тернополі був призначений лейтенант поліції Струк Володимир Богданович.
Відкриття ТОВ «СЕ Борднетце-Україна» у Чорткові, на якому можуть працювати до 2000 осіб. Таким чином, буде створена додаткова конкуренція на ринку праці, що сприятиме збільшенню середньої зарплати в області, й наші люди зможуть працювати вдома, а не виїжджати на заробітки за кордон. Варто зазначити, що обласній владі довелося добряче попрацювати над тим, щоб не пішли з Тернопільщини, адже їм не хотіли давати приміщення, ще й досі з цього приводу тривають суди.
Аеропорт у Тернополі. Робота над тим, щоб у Тернополі запрацював аеропорт доходить до свого логічного завершення. На те, щоб у підприємства з’явилося світле майбутнє було потрачено не мало сил і часу, адже раніше цей об’єкт розглядали не як аеропорт, а як ласий кусок землі, який міг би принести чималі відкати. Крім того, аеропорт отримав довгоочікувану ліцензію на рік роботи та можливість відновлення авіарейсів. А 2 грудня директор тернопільського аеропорту Юрій Малецький у Києві отримав державні акти на дві земельні ділянки площею 153 га й майже 3 га.
«Облом» року
Фінансова піраміда «Хелікс». Тернополяни втратили через фінансову піраміду «Хелікс» значні кошти, продавали квартири й машини. Лідерів «Хеліксу» Дмитра Нагуту, Романа Фелика та Богдана Воронцова взяли під варту. Проти них порушили кримінальне провадження за фактом шахрайства. За те, що ошукали тисячі вкладників на мільйони гривень, їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 12 років з конфіскацією майна.
Сніговий колапс у листопаді. За добу 12 листопада Тернопільщину «по вуха» засипало снігом. За вихідні випала місячна норма опадів. Глибина снігу подекуди сягала метра. Чимало мешканців сіл просто не змогли відчинити вхідних дверей своїх будинків, оскільки їх підпер сніг. Довелося брали лопати в руки і чи не увесь день розчищати подвір’я та непрохідні вулиці. Тернопіль теж опинився у сніговому полоні. Засипало тротуари, автівки, майданчики — лише сміливі першопрохідці пірнали по коліна в сніг… На трасах утворилися кілометрові затори, було скасовано автобусні рейси, зупинялися автобуси з туристами, їх розселяли у придорожніх готелях. Згодом, крім львівського напрямку, поліція перекрила всі виїзди з обласного центру. Майже тиждень і місто, і область були паралізованими.
Трагедія року
Убивство Ващенка. Ця трагедія сколихнула всю Україну: наприкінці травня цього року нелюди жорстоко вбили на власному подвір`ї 48-річного Віталія Ващенка з Кременця – підприємця, члена громадської організації «Народна рада Кременеччини», депутата і голову фракції «Народний контроль» у Кременецькій міській раді. Вбили за те, що разом з побратимами боровся проти свавілля і беззаконня, яке чинили місцеві посадовці органів прокуратури, судів, міліції та влади. Відомо, що виконавці та посередник вбивства – з Дніпровської області. Організатор – відома постать у кримінальному світі, неодноразово судимий. Залишається розкрити найголовніше — хто ж насправді замовив жорстоке показове вбивство Віталія Ващенка?
Фатальне море. Коли 11 червня 40 тернопільських школярів у супроводі чотирьох вчителів і двох батьків вирушали на творчий фестиваль на Одещину, ніхто й подумати не міг, що радісна подія на березі Чорного моря обернеться трагедією. Після відкриття фестивалю, 14 червня, велика вода забрала життя учнів Тернопільської ЗОШ №24 14-річної Марти Окаринської і 16-річного Віталія Данчишина, їхнього 46-річного вчителя Михайла Близнюка, а також 31-річного відпочивальника із Хмельницького Дмитра Педасюка, який разом із Михайлом Ігоровичем кинувся рятувати дітей. Того дня, як повідомляють очевидці, на морі був шторм, сильний вітер, хвилі сягали півтора метра заввишки. Ті хвилі й накрили двох дівчаток. Почалася паніка. Першим на допомогу кинувся Віталик, а тоді прибігли й дорослі – Михайло Ігорович і відпочивальник Дмитро. Одну дівчинку їм вдалося виштовхнути на берег, а Марту і Віталика вже не змогли. Не вберегли і себе…
«Борщівський стрілець». Жахлива трагедія сталася у селі Бабинці Борщівського району ввечері 22 серпня й продовжилася над ранок 23-го. Там раніше судимий 45-річний місцевий мешканець застрелив з мисливської рушниці свою 41-річну дружину, а потім двох поліцейських, які прибули на виклик. Ще один правоохоронець отримав вогнепальне поранення в ногу. Під час перестрілки загинув також нападник…
Поява року
Відкриття м’ясокомбінату. У селі Острів Тернопільського району почав працювати оновлений м’ясокомбінат, який належить до структурного підрозділу приватного агропромислового підприємства «Агропродсервіс». У грудні відділення «Тернопільський м’ясокомбінат» отримав свою першу перемогу в номінації «Виробник продовольчих товарів» у щорічному 12-му конкурсі «Народний бренд 2016».
Безквитковий проїзд у тролейбусах. З 1 грудня Тернопіль першим в Україні запровадив проїзд у тролейбусах міста за електронними квитками. Карки будуть є двох видів – звичайні й пільгові. Передбачено чотири тарифних плани. Із запровадженням електронних квитків, у тролейбусах також діють звичайні одноразові проїзні квитки. Нововведення у вигляді безконтактних карток дозволить тернополянам значно економити на поїздках.
Візит року
Порошенко. Вперше президент побував в Тернополі на початку 2016 року на заводі ТОВ «СЕ Борднетце-Україна», яке займається виробництвом електричного та електронного устаткування для автомобілів. Вдруге з робочим візитом побував на Тернопільщині 14 грудня. Спершу він відвідав Чортків, де взяв участь у запуску роботи Чортківської філії ТОВ «СЕ Борднетце-Україна». Потім побував у селі Трибухівці Бучацького району на фермерському господарстві «Гадз», де запускали холодильний комплекс потужністю 6,5 тис. тонн та цех з переробки фруктів.
Гройсман. 8 грудня, на Тернопільщині з робочим візитом побував прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Робочий візит спершу відбувся у селі Скорики Підволочиського району, де прем’єр вручив ключі від 13 шкільних автобусів директорам шкіл області. Після цього, прем’єр поїхав до Тернополя, де взяв участь у відкритті інфекційного відділення лікарні швидкої допомоги.
Віце-прем’єр-міністри. 12 жовтня в Шумській об’єднаній територіальній громаді побував віце-прем’єр-міністр України — міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко. Це вже був другий приїзд Геннадія Зубка до нашої області за поточний рік, і така увага високого посадовця не випадкова — Тернопілля займає перше місце за кількістю новостворених територіальних громад (їх у нас 26) і, як неодноразово наголошував віце-прем’єр, показує всій Україні приклад децентралізації в дії. Перший його візит на Тернопілля був у березні.
3 листопада до Збаража завітав також віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко. Головними темами, які віце-прем’єр обговорив з керівництвом області та профільними керівниками підрозділів обласної адміністрації, були надання субсидій, а також підтримка учасників АТО та їхніх родин.
Інтрига року
Децентралізація. Тернопілля – лідер у створенні громад, яких, як відомо, в області 26. Багато успішних проектів, які реалізовуються на Тернопільщині, стали можливими завдяки реформі децентралізації. Завдяки надходженню до громад значно більшої кількості коштів вони мають можливість вирішувати проблеми, до яких роками не могли підступитися – ремонтувати дороги, обладнувати клуби, ФАПи та школи, створювати пожежні частини і поліцейські станції, тобто доводити більш якісні послуги безпосередньо до людей.
Земля для бійців. Уже близько року учасники АТО з Тернополя добиваються належних їм земельних ділянок. За останніми даними, в земельному відділі Тернопільської міської ради у черзі на отримання земельних наділів понад 1300 бійців. Як відомо, згідно з законом, кожному з них повинно виділятися від 6 до 10 кров’ю окроплених соток. Відомо також, що земельні наділи бійцям мають виділити в районі вулиці Львівська, що за головним корпусом економічного університету.Однак після всіх зусиль і намагань, як волонтерів, так і бійців, щоразу виникають нові перепони на шляху до отримання землі.
Розчарування року
Отець Мстислав. Суспільне несприйняття викликав ганебний епізод із життя трьох тернопільських священиків УАПЦ та їх владики Мстислава Гука. Служителі церкви, будучи, очевидно, під дією алкоголю, серед ночі завітали до бару неподалік залізничного вокзалу в Тернополі. Запальні танці, відверта поведінка з дівчатами, а за тим ще й бійка, через яку адміністрація змушена була викликати службу охорони. Й усе це відбулося на свято Воздвиження Чесного хреста, яке за церковними приписами є строгим постом! За результатами журналістських розслідувань і архієрейських соборів владику Мстислава звільнили.
«Волинь». Про скандальний польський фільм «Волинь» режисера Войцеха Смажовського останнім часом мовлено-перемовлено. А найбільше громадськість схвилювала участь у зйомках п’ятьох наших земляків. Це «шевченківці» Ірина Складан, Олег Кирилів, Ігор Наконечний, Сергій Бачик та актор Володимир Процюк.
Податки для ФОПів. В Управлінні державної реєстрації ТМР, а, зокрема, біля відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб – підприємців, – людно. Довжелезна черга з підприємців вишикувалася для того, щоб знятися з реєстрації, адже з 1 січня вступають в силу законодавчі зміни щодо сплати податкових внесків фізичними особами-підприємцями, за які Верховна Рада проголосувала, а президент підписав.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: невдачі, перемоги, рейтинг, Тернопільщина