Виготовляють це спорядження для українських захисників. Уже відправили на передову 35 перископів та близько двох тисяч скоб. Працюють і над іншими винаходами, щоб якнайбільше допомогти ЗСУ. Воєнні розробки в центрі творчості — справа чоловіків-педагогів. Жінки-педагогині з вихованцями мають свій напрямок волонтерства — печуть печиво і готують солодощі, виготовляють окопні свічки. А днями розмалювали гільзи для аукціону на благодійних заходах «Сила народу», що проводить БФ «Покрова» на Тернопільщині. Зібрані кошти спрямують для підтримки легендарного полку «Азов», який героїчно обороняв Маріуполь.
— Уже рік українські захисники захищають рідну землю, а ми в тилу робимо все можливе для їх підтримки, — розповів директор Центру дитячої та юнацької творчості міста Бережани Сергій Репецький. — Дізналися, що хлопцям на фронті потрібен перископ (оптичний прилад для спостереження з укриття). Можна купити готовий, але ми вирішили зробити потужніший — з моноокуляром із 17-кратним зумом. Замовили моноокуляри, придбали каналізаційні труби, вирізали дзеркала, коліна — під кутом 45 градусів. Усе змонтували, відкалібрували, випробували і відправили першу партію на передову під Бахмут. «Це бомба!» — сказали воїни. Хлопці порівняли із заводським перископом із 3-кратним зумом, яким користувалися. Наш саморобний набагато краще приближує об’єкти. Ініціатор виготовлення перископів — наш, як ми жартуємо «наймолодший», але дуже активний колега — 66-річний Ігор Грицишин. Спершу ми закуповували необхідні матеріали за власні кошти, потім організовували ярмарки, на яких продавали вироби, виготовлені руками наших педагогів та гуртківців, також вирішили спрямувати профспілкові заощадження. Тепер до збору коштів на закупівлю матеріалів для перископів долучається колектив та учні Бережанського ліцею №2. Радіємо, що можемо бути корисними. Перископи дуже потрібні піхоті та розвідувальним підрозділам, тож майструємо й далі.
Наш Ігор Степанович свого часу працював на заводі, має верстат, який пресує пластмасу. Виникла ще одна ідея — виготовляти скоби для ріжків автоматів. Пробували спершу друкувати на 3-D-принтері, а потім замовили на заводі в Тернополі дві прес-форми. Про потребу в скобах для зброї дізналися від нашого земляка — командира розвідки. Військові часто скручують ріжки автомата ізострічкою, проте в лежачому бою в нижній магазин потрапляє ґрунт, тож автомат забивається. Скоби натомість дають можливість закріпити два ріжки автомата набоями вгору.
Не втомлюються допомагати захисникам і педагогині Центру дитячої та юнацької творчості міста Бережани. За два дні талановиті Ірина Панашій, Ірина Ленартович, Ірина Шаршонь, Лілія Чвартацька та Віта Білоус розфарбували вісім гільз для благодійного аукціону.
— Нас попросили розмалювати три великі гільзи 120-го калібру та п’ять малих від гранатомета, — продовжує Сергій Репецький. — Викладачки-художниці охоче погодилися. Почистили гільзи, розмалювали акриловими фарбами і покрили лаком. Дві великі розписала Ірина Панашій. Використала авторський малюнок, який розробляла для конкурсу марок. Зобразила жінку-Україну з прикритими очима, яка тримає за шию обскубаного двоголового орла. На іншій гільзі розцвів сонях на черепі. Третю велику гільзу розмалювала Віта Білоус — горить москва, а зверху — шеврон полку «Азов». Наші художниці вперше перевтілили військові речі на арт-об’єкти. Приємно, що всім колективом разом із вихованцями можемо долучитися до потрібної справи — підтримки українських воїнів. Перемога — за нами!
Джерело: НОВА Тернопільська газета