Тільки рік тому до Бережан, здійнявши цілий вихор емоцій, прийшло велике кіно (нагадаємо, саме тут торік у лютому стартували зйомки фільму «Червоний. Без лінії фронту»), як тепер там знову знімають фільм… Причому — дуже і дуже особливий! Фільм (наразі його робоча назва — «Повстанська республіка «Швейцарія») — це жива, «олюднена» історія вояків УПА…
— Цими днями якраз минає 75 років з часу створення 3-ої військової округи УПА «Лисоня», — розповідає заступник міського голови Бережан з гуманітарних питань Олег Захарків, один з ініціаторів та натхненників створення фільму. — У період 43-44 рр. цих округів загалом було вісім. На Бережанщині — в селах Тростянець та Слов’ятин — діяла старшинська школа та вишкільна база УПА. Події тих часів ми, власне, і хочемо відтворити у вигляді документального фільму, який творимо спільними зусиллями разом із небайдужими ентузіастами. Річ у тім, що на теренах Бережанщини збереглося дуже багато живих свідків тих подій, і ще добрий десяток років тому ми зафільмували спогади усіх живих героїв УПА. Загалом маємо близько 30 гігабайтів фото- та відеоматеріалу, вражаючих розповідей місцевих мешканців, які були або безпосередніми учасниками визвольних змагань, або їх свідками… Саме за цими спогадами створено сценарій стрічки.
Нашим історичним редактором є відомий тернопільський історик, кандидат історичних наук, дослідник українського національно-визвольного руху Сергій Волянюк. Навіть назва фільму невипадкова: село Тростянець, у якому базувалися вояки УПА, мало конспіративну назву “Швейцарія” — вочевидь, завдяки схожості цих горбистих місцевостей… Маючи інформацію, ми намагаємося її не просто відтворити, а ще й художньо обіграти. Це буде своєрідна реконструкція подій 75-річної давнини: актори-аматори, які знімаються у фільмі, це діти або онуки «тих самих» упівців… Це, власне, і є тривалість історії… У масових сценах знімалися студенти Бережанського агротехнічного коледжу. Коли знімали сцени боїв у лісах Бережанщини, усі актори мали можливість на певний час перенестися у побут тодішніх повстанців… Відповідно, усі сцени знімали практично з першого дубля: їх не грали, а переживали…
Окремо хочеться подякувати усім небайдужим, зусиллями яких творився фільм: нашим операторам Роману Потері та Роману Соколовському, гуртку «Взори (керівник Олена Різник), який надав нам костюми, Тернопільській обласній Спілці ветеранів Афганістану, які допомогли залучити до знімального проценту зброю часів Другої світової війни, Бережанському краєзнавчому музею, управлінню у справах сім’ї та молоді ТОДА та ще багатьом ентузіастам, котрі нас підтримували… На прикладі однієї із сотень УПА — сотні «Бурлаки» (сотенний Василь Шепета, псевдо «Чорний») ми хочемо показати, як формувалася вся округа УПА, показати героїчну боротьбу Армії Нескорених… Майже п’ять місяців тривав активний знімальний процес, до кінця 2018 року плануємо встигнути з прем’єрою фільму.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Бережани, кіно, УПА