П’ятниця, 13 вересня 2024
• На велосипедах – Тернополем. “Карітас” організовує мандрівки для підлітків • Назавжди 24. На Тернопільщині оплакують молодого воїна • У тернополянина видурили 5 тисяч гривень за “непридатність до військової служби” • У Тернополі подякували волонтерам, які допомагають ЗСУ • «Контінентал» створює власний парк залізничних вагонів: отримано першу партію вагонів-зерновозів • Тенісний турнір у Тернополі об’єднав спортсменів для допомоги ЗСУ • Тернополянин викрав кросівки у торгово-розважальному центрі • На Чортківщині привітали 95-річну довгожительку • Чи готовий Тернопіль до чергової зими в час війни? • У Тернополі грабіжник вирвав із рук сумку в перехожої • “Не викликав швидку, а побіг до священника”. Фатальна бійка на Тернопільщині • Помер тернопільський суддя у відставці Богдан Сташків • Понад 30 років був парохом у Мшанці на Теребовлянщині • Ні ноутбука, ні грошей. Жінку з Тернопільщини ошукали шахраї • Вчителька з Тернополя дистанційно навчає дітей із Донеччини • Дві смертельні аварії на Тернопільщині • Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість
Реп на слова… Ліни Костенко і Василя Стуса!

Автор: Опубліковано: 7 Листопада о 18:00 1793


Михайло Невідомський — унікальна постать для української культури, адже того, що робить він, не робить більше, мабуть, ніхто.


Знайомтеся, це — Михайло Невідомський. «Можна просто Міха», — усміхаючись, каже хлопець. Він — унікальна постать для української культури, адже того, що робить він, не робить більше, мабуть, ніхто! От скажіть, ви чули реп… на слова Ліни Костенко, Василя Стуса чи Павла Тичини? А він його… творить — самовіддано, натхненно і талановито. Зі своїм гуртом «Апокриф», співаючи і власну лірику, і унікальний реп на слова українських класиків, Міха виступає перед військовими та школярами — більше того, робить це на волонтерських засадах: аби підтримати оборонців України та щоб молоде покоління українців зростало справжніми патріотами. А ще він приїхав із міста Буча на Київщині, де мешкає, до Тернополя, аби розказати про свою творчість. Отож…

— Михайле, гурт «Апокриф» це — …?

— Це я і моя добра знайома, подруга дитинства Юлія Шатило. Нашому гурту  вже шість років. До  «Апокрифа» я грав «важку» музику — був гітаристом у метал-гурті «Against the will»,  але колектив розпався… Я — музикант-аматор, самотужки опанував гітару і бас. У мене три досить «різностильові» освіти:  тракторист широкого профілю, режисер театралізованих заходів і бібліотекар. «Апокриф» починався як свого роду музичний експеримент: ми кладемо на реп як вірші українських класиків, так і мої авторські поезії.

— «Наші рани загоюють рими» — пишеш ти в одному зі своїх віршів. Власне, так і народжується твоя поезія?

— Поезія народжується з болю. Скажімо, будучи школярем, я не писав віршів. Та й читав я на той час, чесно кажучи, мало і неохоче. Почав писати десь років з десять тому, після того, як перейшов через вкрай складні життєві обставини.  Тоді ж, коли після травми я був змушений тривалий час лікуватися, узяв до рук  «Кобзаря» Тараса Шевченка і взявся заново його перечитувати… Він став моєю настільною книгою. Узагалі, як на мене, Шевченко —  найбільш спотворена постать української літератури. Він — далеко не старий дід в овечому кожусі, як нам його чомусь завжди «подають»… Насправді Шевченко був «неформалом», бунтарем, багато у чому навіть провидцем — ось чому його твори актуальні донині і так добре «вписуються» в сучасність. Біда в тому, що його не читають повністю, а  цитують якісь певні, вирвані з контексту, фрази, не шукаючи глибшого розуміння. Мені дуже подобається вірш Шевченка «Не женися на багатій». Власне, вчергове перечитуючи його, я задумався: а чому б цю поезію не… зарепувати? Так почалося покладання поезії на біти, згодом з’явилася назва «поРЕПані вірші», і пішло-поїхало…  За понад шість років я поклав на реп більш як півсотні віршів українських класиків — Тараса Шевченка, Василя Стуса,  Павла Тичини, Максима Рильського, Василя Симоненка…  Є пісні і на слова наших сучасників: Ліни Костенко, Сергія Жадана, Юрка Іздрика… Якось ми виступали на творчому вечорі Ліни Василівни, де була присутня її донька Оксана Пахльовська. Записали диск з піснями на слова Сергія Жадана і передали йому. Але все-таки найчастіше РЕПуємо класиків…

— Чи складно «репувати» вірші класиків? Є таке, що чиїсь поезії легше «лягають» на реп, а чиїсь — важче? Це питання техніки чи все-таки натхнення?

— Чесно скажу, що кладу на музику ті поезії, які мені подобаються. Коли читаєш вірш, і він зачіпає у тобі якісь невидимі струни, то і музика з’являється сама по собі. Наприклад, вірш Василя Стуса «Цей біль — як алкоголь агоній»  — мій улюблений вірш. Я його прочитав, відчув і миттєво зробив пісню. Так само поклав на музику його «Отак живу — як мавпа серед мавп». Так що було б натхнення, а «зарепувати» чи й просто покласти на музику можна все! Скажімо, поезія того ж таки Шевченка узагалі універсальна — дуже гарно звучить у готик-обробці, цікаво лягає і на рок, і на реп…  Проте мені хочеться не просто заспівати ту чи іншу поезію у стилі реп, а насамперед  показати, що наша класика може бути цікавою, живою, нешаблонною та ненудною. «Апокриф» — це моя спроба осучаснення класики. Бо ж найкращий спосіб вбити охоту до читання класиків у дітей — змушувати вчити їхню творчість так, як нині це роблять у наших школах… Пригадую, коли ми, поклавши на музику, заспівали   вірш «Молюсь і вірю» Максима Рильського, нам одна зі школярок  написала, що завдяки цій нашій пісні вона нарешті змогла  вивчити цей вірш і таким чином підготуватися до ЗНО. І справді ж — вчити набагато цікавіше та легше, якщо слова не просто повторювати, а наспiвувати. Це надихнуло нас на новий проект — зробити окремим блоком так званий «Реп до ЗНО» — читання поетичних творів, які школярі мають знати у рамках зовнішнього незалежного оцінювання. Ми завжди залюбки виступаємо перед школярами (наразі здебільшого у Києві та області, але дуже хотіли б розширити географію своїх виступів, скажімо, проїхатися з туром школами Західної України!) для того, щоб вони зрозуміли і полюбили українську поезію.

— А хто узагалі він, ваш слухач? 

— Ми виступаємо з поетичними реп-читаннями  там, де нас кличуть і розуміють, перед школярами та військовими у Києві та області. Нашій молоді дуже потрібна «осучаснена» українська поезія. Зрештою, не лише молоді: пригадую, ми якось  виступали у будинку для людей похилого віку. І уявляєш, люди, яким було по 70-80 років, прослухавши нашу програму, написали листа з проханням, аби ми… ще  раз до них приїхали! Це я до того, що хтось помилково вважає, ніби старше покоління не сприймає реп. Усе залежить від людей.

Я не можу сказати, що наша музика — для якоїсь певної категорії, конкретної субкультури — скажімо, реперів чи «неформалів». Вона для людей, які вміють відчувати, яким не байдуже, про що та чи інша наша пісня. Зрештою,  вона просто для людей, яким не байдуже. Нині я ще окремо працюю над сольним проектом — там будуть більш, я б сказав, соціально агресивні пісні. Нині довкола —  так багато того, що болить… Повальний алкоголізм, наркоманія, ігроманія, злочинність, тотальне зубожіння та збайдужіння людей. За цим уже неможливо просто спокійно спостерігати, і спокійно про це не скажеш, треба «бити в набат»… Тому якщо бодай когось моя поезія та музика або ж поезія Василя Стуса чи Ліни Костенко відвернула від вживання алкоголю і «навернула» на читання — отже, я вже недаремно усе це роблю…

Насправді щоразу, коли я вже готовий здатися і опустити руки, з’являється щось, що дає мені можливість знову повірити у власні сили і у те, що моя музика не байдужа іншим. Коли зовсім юна дівчинка, яка живе на території окупованої Донеччини, де і нині ведуться бойові дії, пише мені: «Я слухаю ваші пісні і вони дають мені силу вижити у цьому пеклі…», це не може не надихати. Чи коли, наприклад, дізнаєшся, що твою музику слухає українська діаспора в Америці, до речі, ваші земляки з Тернопільщини. Бо насправді те, що ми робимо, ми робимо на «голому» ентузіазмі. Бо щоб нашу творчість почули (принаймні аби викласти трек на ютуб канал, я вже не кажу про організацію концертів!) мені доводиться важко працювати — фізично працювати, аби заробити кошти на запис нової пісні…

— Тобто, ти не те, що не заробляєш творчістю, а навпаки — вкладаєш у творчість те, що заробляєш?..

— Ну, власне, так. А зважаючи на те, що у мене була важка травма голови і доводиться багато лікуватися, що не дає змоги повноцінно працювати, то фінансово доводиться дуже складно. Мрії про запис на професійній студії чи про якіснішу апаратуру, на жаль, так і залишаються мріями… Записуємося в знайомих у Києві на аматорській домашній студії. І хоча я і не люблю когось про щось просити, але просто-таки був змушений звернутися за фінансовою підтримкою до усіх небайдужих, аби мати змогу записати нові пісні… Пам’ятаю, були і доволі курйозні випадки: після того, як я випустив пісню із текстом «Яка сумна новина, яка сумна новина, подорожчала «Мівіна», подорожчала «Мівіна», мені прислали… ящик «Мівіни! Зрештою, річ не лише в фінансовій підтримці (хоча, чесно кажучи, нам вона ой, як потрібна!), а й в тому, щоб мати можливість показати власну творчість. Власне, наразі найбільше ми показуємо свої пісні в інтернеті — на ютуб каналі https://www.youtube.com/channel/UCARz3WFUVxlVo29tdHDlPdA, але ж хочеться і живих виступів, щоб бачити реакцію публіки. Прикро, що в Україні чомусь доволі упереджене ставлення до репу. Я висилаю наші треки на радіо і постійно чую відмовки — «ні, реп ми не берем…»  Коли ми наприклад, подаємо заявку, аби виступити на тому чи іншому фестивалі, нам відмовляють, мотивуючи: «А в нас реп «не іде»… А тим часом наші школярі повально слухають російський реп — просто тому, що ніхто не запропонував їм української альтернативи… Насправді нам потрібно не так уже й багато: щоб на нас хтось звернув увагу, щоб простягнув руку допомоги, скажімо, допоміг організувати тур по школах України… Щоб збулися не мої слова з вірша: «У тренді підміна понять, у тренді серця байдужі, все не те, все давно не такі тіла витісняють душі…», а слова із пісні «Моя країна…»: «Це моя країна вкотре витре сльози, візьме в руки косу і бур’ян покосить»…
Послухайте цю композицію:

Мені  дуже хотілося б, щоб вона збулася…


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Учасники проєкту «Діти і війна» від Тернопільського благодійного фонду "Карітас" проводять веломандрівки файним містом Тернопіль...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Підволочиська громада попрощалася із захисником Валентином Кравчуком, молодим воїном, старшим солдатом 68-ї окремої єгерської бригади Збройних Сил України...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:36


Тернопільські оперативники встановили особу шахрая, який ошукав жителя Тернополя на 5 тисяч доларів...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:23


Перший заступник голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук відзначив волонтерів Тернопільщини, серед яких військові, медики, приватні підприємці, за вагому підтримку Збройних Сил України та подякував їм за щоденну працю на благо Перемоги України...


Рубрика: , , Опубліковано: о 8:00


«Контінентал Фармерз Груп» розширює свої логістичні потужності та розбудовує напрямок залізничної логістики, створивши власний парк вагонів-зерновозів...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:42



Теми дня
12 Вересня
11 Вересня
10 Вересня