Соковиті томати можна смакувати сирими або приготувати у різноманітних комбінаціях. Помідори не лише смакують, але й містять ряд корисних переваг для здоров’я.
1. Захищають серце
У томатах є потужний антиоксидант лікопен (саме він відповідає за їх червоний колір), що зміцнює стінки судин та капілярів і допомагає запобігти численним захворюванням серцево-судинної системи. А калій в томатах є ключовою поживною речовиною для роботи серця, скорочення м’язів та підтримки здорового артеріального тиску тощо.
Найвища концентрація лікопену – в запечених помідорах, заправлених оливковою олією.
2. Покращують зір
Томати містять лютеїн і бета-каротин, які підтримують зір і захищають від захворювань очей.
3. Покращують травлення
Рідина та харчові волокна в томатах допомагають при закрепах. Лише треба пам’ятати, що варені помідори можуть викликати у деяких людей погіршення кислотного рефлюксу чи розлад травлення.
4. Зберігають молодість шкіри
Поєднання помідорів та оливкової олії захищає нас від ураження сонцем, а також покращує виробництво проколагену – молекули, що відповідає за молодість та пружність шкіри.
5. Захищають від раку
Постійне вживання помідорів – чудова профілактика ракових захворювань. Зокрема, дослідження знайшли зв’язок між лікопеном і меншою кількістю випадків раку простати, яєчників, легенів та шлунка.
Фаршировані помідори
800 г помідорів, 200 г крабових паличок, 200 г плавленого сиру, 2 яйця, 2 зубці часнику, майонез, зелень, сіль за смаком.
Помідори розрізати навпіл, видалити м’якоть. Дрібно нарізати крабові палички. Плавлений сир та відварені яйця потерти на дрібній тертці. Часник пропустити через часникодавку, дрібно нарізати зелень. Все перемішати, заправити майонезом, посолити за смаком. Готовою сумішшю наповнити половинки помідорів.
Помідорне масло
4 помідори (600 г), 200 г масла, 4 гілочки свіжого базиліка, дрібка (2 г) меленого орегано, дрібка чорного меленого перцю, 1 ч. л. солі.
Скибочки помідорів без шкірки та насіння викласти на деко, присипати чорним перцем та запікати у духовці впродовж 20 хвилин за температури 180 °C.
У блендері подрібнити листя базиліка, охолоджені скибочки помідорів та вершкове масло. Додати сіль та орегано, перемішати.
Салат з помідорами, сиром і базиліком
2-3 стиглих помідори, 2 яйця, зварених накруто, 50 г твердого сиру, пучечок свіжого базиліка, дрібка солі, 2-3 столових ложки соусу.
Помідори помити і порізати часточками. Яйця і твердий сир нарізати середніми кубиками. Базилік занурити на кілька хвилин у холодну воду, прополоскати у проточній, струсити, подрібнити та додати до салату.
Для соусу: змішати 1,5 столові ложки оливкової олії, 0,5 ст. л. лимонного соку, 0,5 чайної ложки пастоподібної гірчиці, посолити і поперчити за смаком, додати 3,5 ст. л. якісної сметани та ретельно перемішати. Майонез готовий, смачніший та корисніший, ніж у крамниці.
Посолити салат за смаком (враховуючи, що у соусі вже є сіль), перемішати. Заправити соусом та знову перемішати.
Суп з помідорів від Ольги Франко
Зварити м’ясний бульйон. З розрахунку на 4 порції взяти 4 середньої величини помідори, порізати їх на скибки і пів години тушкувати на маслі, час від часу підливаючи воду або бульйон. Тоді додати кілька шматочків булки, процідити масу через рідке сито, розвести бульйоном і заправити 0, 5 л сметани з 1 ст. л борошна. До супу додати густозварений і промитий холодною водою рис. Можна також подавати з грінками.
Парень (пудинг) з помідорів від Ольги Франко
10 помідорів заварити і протерти через сито. Окремо потовкти 1 кг вареної картоплі з 1 ст. л. масла, 3 яйцями, перцем. Додати протерті помідори і зварити у формі на парі або запекти у духовці. Тоді викласти на полумисок, посипати тертим гострим сиром і подати на стіл з маслом або помідоровою підливою.
Джерело: НОВА Тернопільська газета